×
TOPZINE.cz

Erythroxylon coca: Oblíbená droga celebrit

Erythroxylon coca, Zdroj: commons.wikimedia.org

Znáte kokain? Ne? Zřejmě nepatříte mezi nejhornější vrstvy naší společnosti. Kokain je poměrně oblíbená a drahá droga, kterou si mohou dopřát pouze ti, kteří na to mají. Teď to vypadá, jako bych jim záviděla. Ó nikoliv. Nechci mít se závislostmi ani s hochy od policie nic společného. A nelíbí se mi jedna věc. Zneužíváme drogy. Degradujeme posvátné léčivé rostliny na úroveň konzumních sraček, rádoby velebících naše ego a beroucích poslední střípky naší vůle.

Erythroxylon coca, Zdroj: commons.wikimedia.org

Koka, rostlina Bohů

Kokainovník pravý (Erythroxylon coca) je posvátná rostlina jihoamerických indiánů, která byla odpradávna, stejně jako spousta jí podobných, využívána ke kultovním obřadům a náboženským účelům.

Listy koky se žvýkaly spolu s vápnem nebo popelem a byly běžnou a velice výživnou součástí potravy jihoamerických indiánů. Povzbuzovaly, zaháněly hlad a utišovaly bolest. Koka obsahuje řadu vitamínů a prvků, např. vápník, železo, betakaroten, vitamíny skupiny B, také poměrně velké množství bílkovin, sacharidů a vlákniny! Koka nebyla považována za drogu, ale za potravu!

V druhé polovině 18.století byla rostlina přivezena do Evropy a zhruba o sto let později byl poprvé izolován čistý kokain C17H21NO4 . Výtažky z rostliny se prodávaly v nejrůznějších podobách jako stimulanty, analgetika nebo anestetika. Do roku 1904 byla koka také součástí nápoje zvaného Coca – Cola.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Sigmund Freud a kokain

Zážitkům s kokainem se už v dávné minulosti nevyhnula ani řada významných osobností. Jedním ze známých experimentátorů byl Sigmund Freud, který ve své knize Über Coca popsal účinky kokainu. Také jeho asistent Carl Koller si s kokainem pohrával. Kromě toho, že si závislostí na kokainu vyléčil závislost na morfinu, zjistil, že kokain je také výborné lokální anestetikum. Své poznatky popsal v knize Předběžný příspěvek o lokální anestezii.

O významných osobnostech doby současné, kteří holdují kokainu, raději pomlčíme.

Dáme si lajnu?

Synteticky vyrobený kokain se zneužívá jako droga. Nejčastěji se šňupe. Působí okamžitě. Vrchol účinku nastává asi po hodině a následující tři hodiny účinek odeznívá.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Víte jak poznáte kokainistu?

Na první pohled k nerozeznání od alergika. Kokain poškozuje nosní přepážku a při aplikaci šňupáním často dotyčným uživatelům soustavně teče z nosu.

Kokain se užívá také nitrožilně. Účinky při tomto způsobu podání jsou rychlejší a silnější. Často se také kombinuje s jinými drogami – s heroinem, amfetaminy, LSD nebo morfinem, přičemž posledně zmiňovaná kombinace je považována za silně nebezpečnou.

Silně návykový crack (hydrochlorid kokainu, jedlá soda a ether) se kouří společně s tabákem nebo marihuanou.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Účinky kokainu

Při prvním požití se objevuje třes, rozšíření zornic, pocity slabosti a mrazení. Opakované užití pak vede ke vzniku pocitu euforie, chybějící potřeby hladu a spánku a zvýšení celkové energie a aktivity. Intoxikaci doprovázejí silné halucinace. Zvyšuje se sexuální touha a představivost.

Po odeznění příjemných účinků nastává deprese, útlum nebo předrážděnost. Otrava se projevuje jako psychóza se silnými halucinacemi, zvracením, křečemi a následně může dojít k ochrnutí dýchacího centra a zástavě srdeční činnosti.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..