Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Erotické představy žen

Redakce

Redakce

18. 8. 2010

O sexuálních fantaziích, ale i o sexu jako takovém vypráví kniha Hany Fifkové Erotické představy žen, kterou letos vydala Mladá fronta. Jak již název napovídá, vetší část knihy je věnována právě ženským fantaziím a touhám v oblasti erotiky a sexu. V publikaci však najdeme i mnoho dalších informací z teorie této problematiky.

Autorka knihy Hana Fifková, psychoterapeutka a sexuoložka, která se profesně věnuje léčbě sexuálních dysfunkcí, deviací a transsexuality, nabízí odhalení erotických tajemství žen, se kterými se setkala během své privátní praxe u klientek, kamarádek i čtenářek několika časopisů. Fifkovou můžeme znát mimo jiné z jejich poraden v časopisech pro dívky a ženy.

Kniha je rozdělena do tří částí, z nichž první je věnována teorii o významu ženských erotických fantazií, orgasmu, mýtech a stereotypech v erotice a také o studu a zábranách v ženské sexualitě. Dále je pojednáno o rozdílech mezi fantaziemi mužů a žen, o kterých je v dnešní době možné pouze spekulovat.

„Mužské fantazie jsou údajně všeobecnější, častější, vizuálnější, sexuálně konkrétní, promiskuitní, aktivní. Ženské představy se prý vztahují k nějakému kontextu, k důvěrně známému, jsou emotivní a pasivní.“

V této teoretické části nechybí ani informace o sexuálních dysfunkcích žen jako jsou anorgasmie (neschopnost dosáhnout orgasmu), vaginismus (reflexní stažení svalstva pánevního vchodu, které brání zavést cokoliv, nejen penis, do pochvy) a nízká sexuální touha.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

Druhá část je plná sexuálních fantazií mnoha žen, které se svěřují se svými touhami a sny. „… Pak mi krouží kolem pindy špičkou penisu, laská s ním můj poštěváček. Chci, aby mi to udělal, už se dočkám, vráží ho do mě, znovu a znovu. Celou dobu mi pevně svírá ruce, jsem bezmocná, ovládá mě…“ Texty žen jsou autentické, bez zásahů autorky. Objevují se zde představy skupinových praktik, sex s neznámým, sex na veřejnosti, odevzdání se, omezení pohybu, bolest, strach i znásilnění nebo lesbický sex.

Představami se dá urychlit nástup vzrušení i orgasmu, nemluvě o potřebě erotických fantazií při masturbaci. Mužům stačí podívat se do porno magazínu, ale většina žen si při autoerotice něco představuje. Navíc možnost mluvit s partnerem o erotických přáních může zlepšit sexuální život obou partnerů. Za sexuální fantazie se nemusíme stydět ani se jich nemusíme bát. Ne všechno, co nás vzrušuje, bychom chtěli dělat i ve skutečnosti a tak přijetí těchto představ vede k dokonalejšímu poznání sebe sama.

Erotické představy jsou možnost a příležitost.“

V závěrečné části jsou odpovědi na anketní otázky, na které odpovídali muži i ženy různého stáří i rozličných profesí. Někteří stroze, jiní se rozepisují. Autorka se ptá, zda lidé přemýšlí nad tím, co ženy (i jiné ženy) v představách vzrušuje, zda by spolu měli partneři o svých fantaziích mluvit a jestli se od sebe mužské a ženské fantazie hodně liší. Čtvrtá anketní otázka poskytuje prostor na doplnění odpovědí a informací k tomuto tématu, kterou někteří využili jiní ne. Ani do těchto odpovědí není zasahováno ze strany autorky.

V knize nehledejte informace o příčinách vzniku a zaměření erotických fantazií, jakékoliv kategorizování nebo dokonce obrázky. Publikace poskytuje texty žen, které se chtěly o své představy podělit. Čtenářky pak vidí, že jejich fantazie nejsou ničím výjimečným nebo nenormálním a čtenáři mohou získat třeba inspiraci. Oba partneři zjistí, že svěřit se tomu druhému se svými touhami, přináší obohacení společného sexuálního života.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

FIFKOVÁ, HANA: Erotické představy žen. Praha: Mladá fronta, 2010. 1. vyd., 112 s. ISBN 978-80-204-2223-1

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Erotické představy žen