Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Environmentalista umírá za své přesvědčení. V Lazarově kryptě od Toma Harpera se nehledí na oběti

Lenka Zajícová

Lenka Zajícová

7. 8. 2011

Lazarova krypta Tom Harper (výřez z obálky knihy)Kniha Lazarova krypta popisuje poutavý příběh o mladé vystudované dívce, která netušila, kam až ji dovede vlastní minulost. Známý autor Tom Harper dokáže namíchat tu správnou kombinaci pro přilákání čtenářů, o čem svědčí i fakt, že jeho díla byla přeložena do dvaceti jazyků.

Ilustrační foto Foto: Jan Nohovec, Topzine.cz

Dívka z chudé rodiny se celý život musela snažit, aby uspěla, rozhodně víc než její vrstevníci. Teď když se vše obrací k lepšímu a dostane příležitost studovat postgraduální obor, ji pozvou k přijímacímu řízení v menší bance Monsalvat. Ellie o nabízené místo moc nestojí, přesto ho nakonec vezme, vzhledem k penězům a příležitostem, které jí její nový šéf Blanchard nabídne. Mladá dívka si až příliš pozdě uvědomuje, že za životem v luxusu se skrývá mnohem temnější minulost, než by si kdy uměla představit. Z jejího života už není úniku, a tak se musí Ellie snažit dopátrat, co se odehrálo před osmi sty lety.

Tom Harper se narodil v Německu, ale v současné době žije v Anglii, kde vystudoval dějiny na Oxfordské univerzitě. Ve své tvorbě se zaměřuje především na historické romány, což je znát i v jeho knize Lazarova krypta. Příběh plný záhad se odehrává ve dvou liniích, jedna probíhá v minulosti v dobách rytířů a jejich odplaty, soubojů, a krásných panen v čele s hlavním hrdinou Peterem. A druhá v přítomnosti, jakou zná každý z nás. Moderní technologie, banky, peníze, kolem kterých se točí všechna moc, zasahuje i do příběhu o Ellie, která se vrhla po hlavě do práce pro organizaci Monsalvat.

Lazarova krypta Tom Harper (obálka knihy)

Počáteční pozvolný začátek pomáhá čtenáři rozkoukat se v napínavém dobrodružství a seznámit se s hlavními hrdiny. Mladá vystudovaná dívka to neměla v životě lehké, všechno se kolem ní najednou mění, jako mávnutím čarovným proutkem. Připomíná to příběhy o popelce, žádnou pohádku s dobrým koncem ale nečekejte, bohatství je vykoupeno jejím svědomím.

Charakter Ellie se mění s požadavky jejího zaměstnavatele, pro kterého je ochotná udělat ze začátku všechno, včetně hledání špíny na jejich konkurenty a pokoutných praktik. Lidé snadno podléhají kouzlu moci, ale také se mohou napravit, což se stane i v případě hlavní hrdinky, která najednou zjišťuje, že bohatství není vše a snaží se své skutky napravit. Ponaučení je v jejím případě zjevné, ale odčinění ji bude stát mnoho sil.

Poté vše nabírá rychlý spád a odtrhnout se od čtení knihy nebude tak snadné. Způsobuje to především pomalé rozplétání celé pointy, protkané vynikající detektivní zápletkou a pak také tajemnem, které zdánlivě nenápadně visí nad přítomností, ale i minulostí. Po přijetí do banky Monsalvat Ellie prozkoumává historické kořeny celé instituce a nachází zmínky a spojitosti s dalekou minulostí. Pro lepší představu Lazarova krypta obsahuje i černobílou ilustraci u jedné z nápověd a také překlad básniček z minulosti. Poté, co se objeví první iniciály k rozluštění záhady, už není cesty zpátky a zvědavost lapí každého čtenáře, protože až do konce není jasné, jak všechno dopadne a kdo má nad kým náskok.

Lazarova krypta může být příjemným zpestřením volného času pro mladší i starší čtenáře, kteří v knize najdou nejen napínavý příběh s detektivní zápletkou, ale i ponaučení a nádech tajemna, který udává celkový důraz na jedinečnost knihy.

Název originálu: The Lazarus Vault
Český název: Lazarova krypta
Autor: Tom Harper
Překlad: Zdík Dušek
Obálka:
Počet stran: 368
Vazba: vázaná
Rozměry: 210 x 160 mm
Vydal: BB/art, Praha 2011
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Environmentalista umírá za své přesvědčení. V Lazarově kryptě od Toma Harpera se nehledí na oběti