Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Endometrióza a její vliv na neplodnost

Redakce

Redakce

10. 10. 2010

Pro spoustu žen je ještě dnes pojem endometrióza neznámý. Přitom se velmi často vyskytuje jako příčina neplodnosti. Je nejčastějším gynekologickým onemocněním žen v reprodukčním věku a hlavními symptomy jsou pánevní bolest, bolestivá menstruace a někdy také přítomnost krve v moči.

Foto: Petra Prokopová, Topzine.cz

Co je endometrióza?

Název nemoci je odvozen od latinského endometrium (výstelka dutiny děložní). Části endometria se nacházejí mimo děložní dutinu a mohou se vyskytovat nejen v pánevní oblasti, srdečním svalu, slezině, ale prakticky kdekoliv. Ve vaječníku potom mohou vznikat endometriální cysty a často se vyskytují i srůsty.

Existence hrozby sterility!

Endometrióza způsobuje ženám různé nepříjemnosti. Ať už jsou to větší bolesti před začátkem a v prvních dnech menstruace, což je způsobeno změnami v ložiscích (tzv. dysmenorea), srůsty vznikající jako reakce organismu na poškození tkání, bolesti při pohlavním styku, nebo dokonce až neplodnost. Mezi další projevy patří rovněž problémy ze strany trávicího ústrojí, napnutí břicha, bolesti hlavy, ale také řada alergických reakcí. Zhruba 57 % žen, které postihlo toto onemocnění, udává alergii na prach, pyly, léky, parfémy atd.

Antikoncepce jako obrana?

Na základě výzkumu tato nemoc postihuje především ženy bílé rasy a vyšší sociální třídy. Výzkum také potvrdil, že nižší výskyt byl popsán u uživatelek antikoncepce. Odpověď na otázku, proč antikoncepce může pomoci snížit riziko vzniku endometriózy, není zcela jasná. Lékaři se domnívají, že důvodem může být blokace ovulace a vytvoření hormonálního pseudogravidního prostředí. Nemůžeme však na základě těchto poznatků usoudit, že by hormonální antikoncepce endometriózu léčila.

Foto: Klára Haluzová, Topzine.cz

Bezmenstruační stav – možná léčba?

U většiny žen je endometrióza diagnostikována převážně až při nemožnosti otěhotnět. Prostřednictvím ultrazvukového vyšetření lze nalézt cysty, přičemž endometriální cysty mají specifický obraz. Toto onemocnění můžeme ovšem potvrdit až díky laparoskopii, při níž dochází k přímé vizualizaci ložisek. Laparoskopie pak také umožňuje odstranění cyst, srůstů a eventuálně i zničení ložisek.

Léčbu onemocnění lze rozdělit na operační a medikamentózní. Při medikamentózní terapii se využívá poznatků, že endometriózou jsou postihovány výhradně menstruující ženy v reprodukčním věku. Ženám je tedy předepsána hormonální léčba, při které je navozen stav bez menstruace. Trvá většinou 6 měsíců a často se používá k předoperačnímu zmenšení ložisek. Hormonální léčba ale sama o sobě většinou zůstává neefektivní, potíže se po jejím ukončení mohou vrátit. Zásadním řešením je léčba chirurgická, většinou laparoskopická operace.

Věřte svému gynekologovi

Stěží se dá říci, že bychom mohly vzniku endometriózy nějak zabránit. Snad při dlouhodobějším užívání antikoncepce. Ovšem ani tak nemoc nelze vyloučit, neboť důležitým faktorem je také genetika. Faktem ale zůstává, že budeme-li vnímat své subjektivní potíže a začneme vše včas řešit s naším gynekologem, může být onemocnění dříve rozpoznáno, a tak i následně vyléčeno.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Endometrióza a její vliv na neplodnost