Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Encyklopedie komiksu v letech 1945-1989 začne v roce 1957

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

14. 2. 2011

Zjistit jaké komiksy či obrázkové příběhy u nás za předešlého režimu vycházely, byl vždy problém. Naštěstí se toto nejasné místo pokusila odvážná dvojice Pavelka-Ládek objasnit.

Ilustrace na obálce, autor: Jakub Karman

Za komančů komiksy nevycházely, nechávají se někteří lidé slyšet. Takovéto výroky inspirovaly Roberta Pavelku a Josefa Ládka k tomu, aby se pokusili vytvořit encyklopedii a navždy tyto názory vyvrátili. Avšak při postupném nabalování dalších a dalších komiksů zjistili, že narvat vše do jediné knihy by svou rozsáhlostí zahanbilo i Bibli, takže ji rozdělili do několika tématických dílů. První se věnuje komiksům vycházejícím v ABC.

K čemu prvních dvanáct let?

Lehce úsměvnou skutečností je právě zaměření na ABC. Ačkoli je jisté, že ABC je zřejmě nejznámější tehdejší časopis, ve kterém komiksy (tehdy pojmenované jako obrázkové seriály či kreslené příběhy) vycházely, na druhou stranu sahají kořeny ABC jen do roku 1957. V názvu série je tudíž sice Encyklopedie komiksu v Československu v letech 1945-1989, nicméně prvních dvanáct let je přeskočeno.

Ale jinak publikace sama o sobě funguje správně. Ti, kteří uváděné komiksy v dané době četli, pocítí nádhernou nostalgii. Ti, kteří to štěstí neměli, se alespoň něčemu přiučí. Publikace totiž po informativní stránce téměř dosahuje prahu dokonalosti, vyskytují se zde zmínky o opravdu každém komiksu, který stránkami ABC prošel, včetně čtvrtstránkových kraťasů.

Neposedný jazýček

Dalším kladem knihy je, že se nejedná jen o robotické chrlení informací, autoři vše napsali srozumitelným čtivým jazykem. Ale kladný pól přitahuje záporný, takže se s tím veze i nehezká věc v podobě velmi časté frekventovanosti gramatických chyb, které se objevují snad na každé desáté straně. U beletrie by se to dalo ještě přežít, ale u odborné knihy to působí trochu jako pěst na oko.

Lidský druh vyjadřování umožňuje také sdělit mnohem více informací, přičemž jinou formou by tvořily jen nudné dodatky, které jinak neutkví v paměti. Tak se dozvíme informace o reprintech příběhů, včetně rozdílů mezi nimi, i zákulisní drby o jejich vzniku, což působí lehce osvěžujícím způsobem a dá se i vypustit, pokud daný komiks nezaujal.

Divoký Dick vyplní prázdná místa

V neposlední řadě zde vyplývá na povrch počet komiksů, které byly adaptacemi jiných románů. Mezi nejznámější patří John Carter či Divoký Dick. Protože název Divoký Dick by v dnešní době mohl působit zavádějícím, ač zajímavým dojmem, upozorníme, že se jedná o adaptaci Moby Dicka, Bílé velryby.

Z encyklopedie komiksu se vyklubala velmi zajímavá publikace, plná poutavých informací. Navíc je encyklopedie doplněna ještě dvěma komiksy, z nichž jeden nebyl dosud publikován. Rozhodně potěší každého, kdo se o vývoj komiksu v Čechách zajímá nebo kdo na zmiňovaných seriálech vyrůstal. Jediným problémem je opět otázka, zda-li osloví i mladší generace či čtenáře, kteří o komiksy v ABC ani nezavadili.

Název: Encyklopedie komiksu v Československu v letech 1945-1989
Autoři: Robert Pavelka, Josef Ládek
Počet stran: 280
Vazba: vázaná
Rozměry: 198 x 260 mm
Vydal: XYZ, Praha 2010
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Encyklopedie komiksu v letech 1945-1989 začne v roce 1957