Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Encyklopedická Fantasmagorie je jako stvořená pro všechny fantasmagorické blázny

Anna Malá

Anna Malá

24. 12. 2010

Také se vám občas stane, že čtete knížku a najednou se z ničeho nic objeví v ději tvor, o němž jste sice už někdy slyšeli, ale vůbec si nedokážete vybavit jak vypadá? Nejste sami. A právě pro vás, avšak i pro všechny ostatní sestavila Angličanka Julia Bruceová Fantasmagorii.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Kniha A4 rozměru je podle zařazení jednotlivých fantastických tvorů rozdělena na několik kapitol. Od víl, menších národů a divotvůrců, přes lidem podobné tvory a draky, po čtyřnohé stvůry a bájné ptáky. Každému stvoření je věnována dvoustrana, kde je detailně popsán vznik, výskyt a různé zajímavosti.

Samozřejmostí jsou i podrobné obrázky bohatě doplňující veškeré informace. Už nikdy se nebudete muset trápit s několikahodinovými představami, jak asi bude vypadat to a to. Stačí nalistovat příslušnou stránku a máte ihned představu i zajímavosti naservírované na stříbrném podnose.

Každé kapitole předchází základní charakteristika skupiny a podrobná mapa světa, na níž je vyznačeno, kde se ta či ona bytost vyskytuje. Autorka se na tvorbě knihy opravdu vyřádila, myslela na každý detail a maličkost a výsledek rozhodně stojí za to koupit. Jen s ilustrací občas evidentně myslela špatnou mozkovou hemisférou.

Některé obrázky zavánějí kýčovitostí nebo uměleckou tvorbou dítěte v mateřské školce. Naštěstí se to nestává pořád, většina ilustrací je výborná, ale když na pár stranách vybafne nějaká hrůza, v závěru to může zkazit celkový dojem z celé knihy. Těch pár přešlapů vynechat a bylo by to dokonalé. Alespoň po ilustrační stránce.

Co se týče psané části, rozhodně je co dohánět. Texty sice jsou podrobné a zajímavé, ale na mnoha místech by to chtělo ještě dopilovat a dobrousit. Někde zmenšit písmo a přidat více informací, jinde pro změnu ubrat, jelikož vsuvky působí jako pěst na oko. Chtělo by to u všeho najít tu zlatou střední cestu a všechno by bylo naprosto v pořádku.

Publikace Fantasmagorie je zajímavá, na rozdíl od jiných podobných kvalitní (možná až nadprůměrně), ale stále to občas skřípe, neškodilo by se nad pár částmi pořádně zamyslet a raději je třikrát předělat a teprve potom poslat do tiskárny. Encyklopedická knížka se hodí jak pro malé čtenáře, kteří mají rádi obrázky a učí se číst, tak i pro ty, co jsou lidově udělaní do fantasy či snad pro ty, co mají problémy s představivostí. Už po pouhém prolistování si čtenář bude říkat, jak jen je možné, že jste si nikdy nedokázali plně představit gryfa či snad fénixe.

Název originálu: Fantasmagoria: An Atlas of Fabulous Creatures, Enchanged Beings, and Magical Monsters
Český název: Fantasmagorie: Atlas bájných tvorů, čarovných bytostí a magických stvůr
Autor: Julia Bruce
Překlad: Pavel Medek
Ilustrace: Danny Staten, Paul Robinson, Gill Tomblin a další
Počet stran: 144
Vazba: pevná
Rozměry: 225×300 mm
Vydal: Albatros Media – CooBoo, 2010
Doporučená cena: 299 Kč

Hodnocení:**** (70 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Encyklopedická Fantasmagorie je jako stvořená pro všechny fantasmagorické blázny