Menu
TOPZINE.cz

FOTO: Premiéra inscenace Emotion Collection v klubu ROXY 2009Kolekci emocí tvořenou formou pohybového divadla za využití prvků tance, hudby a za pěveckého doprovodu řízného hlasu jazzové zpěvačky Eleny Sonenshine, můžete nyní zhlédnout v Divadle Kolowrat. Sázkou na úspěch je režisérka Tereza Helšusová a hudba Jana Budaře. 

FOTO: Premiéra inscenace Emotion Collection v klubu ROXY 2009

Premiéra Emotion Collection v klubu ROXY Zdroj: Emotioncollection.cz

Poprvé byla tato inscenace představena divákům již 17. dubna 2009 v Experimentálním prostoru No.D v pražském klubu ROXY. Od té doby ji zhlédlo již nespočet diváků. V květnu 2009 jste ji mohli vidět například v nastudování Divadla na Prádle v rámci Prague Fringe festivalu. Od října loňského roku však celý kolektiv Terezy Helšusové pravidelně vystupuje v Divadle Kolowrat.

Rodiče jako výchovné vykřičníky

Projekt vám umožní nahlédnout do rozporuplné duše ženy a muže a osvětlí, proč tomu tak s tou rozporuplností mezi nimi vlastně je. Uvidíte scény, při kterých vám přejede mráz po zádech, když uslyšíte známé věty z dětství typu: Nesahej na to!, Nekřič!, Uklidni se!, Neběhej!. Herci je pronáší ledovým tónem s takovou razancí, že vás to hned vrátí o několik desítek let zpět, kdy jste stáli nad rozbitou vázou, slzy vám tekly po tváři a rodiče se nad vámi tyčili jako výchovné vykřičníky.

Brzy však zjistíte, že se jedná o náhled na všechny nemilé životní situace  z té pozitivní stránky. S diváckým odstupem můžete sledovat, jak vaše osobní tragédie, trapasy a nedostatky autorka s lehkostí proměňuje ve veselé příhody.

Živé obrazy z Kámasútry

Děj rozčleněný do jednotlivých životních etap se dále dělí do samostatných hudebních a dramaticky různě zpracovaných celků. Například v kapitole popisující postpubertální období Vztahy vám herci za hravé melodie a výrazného hlasové projevu Eleny Sonenshine předvedou ve stínohře několik velice vyvedených živých obrazů z Kámasútry.

FOTO: Premiéra inscenace Emotion Collection v klubu ROXY 2009

Rozchod - premiéra Emotion Collection v klubu ROXY

Ale protiklady se přece přitahují

V celé hře je patrný protiklad mezi mužem a ženou a jejich myšlením, které neustále naráží na myšlení toho druhého a je pro něj nelogické. Pánové myslí na sebe, chtějí se zdokonalovat, pracovat na své kariéře, vzhledu, svalech. Oproti tomu, dámy se odmalička snaží zalíbit.

V představení můžete rozpoznat Saint-Exupéryho Malého Prince ztraceného mezi všemi cizími světy. Zhlédnete velice známou scénu z filmu Hříšný tanec, která ovlivnila myšlení mnoha dívek a žen bez rozdílu věku. Stejně tak film Pomáda, který je zde divákovi také připomenut.

Teenager v Superstar a Budařovy písně

Hra využívá i aktuálních námětů – teenager se snaží vyniknout v soutěži Superstar. Pár let nato, v pubertálním období, kdy propadá nekonečné depresi, poznává jednu z životních pravd: „Pořád se mi všechno sere, a já se přitom tak snažím!“.

Hra se zde zabývá tématy jako sobectví, nesamostatnost, nebo naopak přemíra samostatnosti, osamění, láska. U lásky, Zrodu (2. kapitola), vše začíná a také končí. Kapitola Rozchod je pojata retrospektivně a dává vyniknout skvělému hudebnímu doprovodu v podobě Budařových písní.

V tu chvíli vás napadne, že byste stejně tak dobře mohli sedět v Laterně Magice – okouzleni scénami podbarvenými tancem, recitálem či hereckou scénkou, doplněnými filmovými záznamy, které se dějově prolínají tak dokonale, že ani nepocítíte náhlou změnu stylu, herců ani jednotlivých kapitol.

Základ představení tvoří vhodně zvolená scéna

V místnosti je všudypřítomná tajemná atmosféra, umocněná obrovskými dřevěnými trámy. Zcela holá scéna se sestává pouze z černých paravánů a jedné kulisy – černé kostky. Ač je tam jako kulisa jediná, dokáží ji performeři zručně proměnit tu v podstavec, tu v hospodský stůl nebo v lavičku v parku. Tato scéna ve stylu v jednoduchosti je krása umně doplňuje osobitý ráz představení, kdy je ponecháno pouze na divákově fantazii, jaký vjem a zážitek si pak z divadla odnese.

 FOTO: Premiéra inscenace Emotion Collection v klubu ROXY 2009

Manipulace - premiéra Emotion Collection v klubu ROXY,

Herci v akci

Šestičlenný ansámbl je složen převážně z tanečníků, tudíž je zajímavé pozorovat, jak se s různými úlohami potýkají po herecké stránce. Emotion Collection na vás bude působit nejen po citové, ale i vizuální stránce. Celý soubor je oděný pouze do uniformní bílé barvy. Oproti tomu Elena Sonenshine v roli pozorovatelky, místy vypravěčky, působí v černé barvě jako kontrast, který zaznamenává náš věčný rozpor.

Čím by bylo představení bez hudby

Že je Jan Budař nejen uznávaným hercem, ale také skvělým skladatelem, mohla početná obec divadelních ale i filmových příznivců zjistit už ve filmu Nuda v Brně nebo v představení Sen noci svatojánské (režie P. Šimák) ve Středočeském divadle Kladno. Pokud se ještě někdo nesetkal s Janem Budařem jako s hudebním autorem, dá mu právě Emotion Collection ucelený náhled na jeho rozmanitou hudbu. Ta je místy živá a hravá, v některých úsecích jen melancholicky podbarvuje recitaci, v jiných vás dokáže zmrazit při poutavém pěveckém přednesu šansonu.

FOTO: Emotion Collection - Tereza Helšusová s autorem hudby Janem Budařem

Autorka projektu Tereza Helšusová s autorem hudby Janem Budařem

Život je těžký. Život je jednoduchý. Život je krásný. Život je zkrátka takový, jaký si ho uděláte. Hlavní je nikdy neztrácet naději. Právě o tom všem vypovídá Emotion Collection!

Proto se nenechte unášet starostmi všedních dní, ale vyrazte za kulturou, třeba právě do Kolowratu, jelikož právě prostřednictvím umění se sami rozvíjíme.

Malá perlička na závěr

Pstruh si pluje a jen člověka napadne zeptat se kam. Pstruhovi je to jedno. Myšlenka z poslední kapitoly Odpuštění.

Emotion Collection

Divadlo Kolowrat

Režie: Tereza Helšusová a kol.

Hudba: Jan Budař

Choreografie: Zuzana Šimáková

Hrají a tančí: Tereza Helšusová, Michaela Procházková, Tereza Slavíčková, Elena Sonenshine, Michal Jurisa / Jonáš Dolník, Viktor Konvalinka / Petr Štěpánek

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Emotion Collection. To je život!