Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Emo jako módní trend nebo přináší i něco navíc?

Depresivní vzhled, výrazné líčení, oblíbenost černé barvy, morbidní symboly. Možná právě svým vzhledem je emo tak zajímavou subkulturou pro veřejnost. Ale podobně se stylizují i punkeři. Doplňkům se symboly lebek holdují i metaláci. Proč jsou zrovna emo tak zajímaví? Co dělají jinak než ostatní? Nic. Naopak, dělají to, co všichni lidé na světě. Prožívají pocity.

Emo, Zdroj: Radek Trnka, Pražská vysoká škola psychosociálních studií

Všichni lidé prožívají emoce, ale stoupenci emo jsou ve věku, kdy je jejich citlivost nejsilnější. Potřebují patřit do nějaké skupiny, sdílet pocity, myšlenky, problémy s ostatními a získávat si u nich respekt. Nechtějí se přetvařovat. Své negativní pocity dávají okatě najevo právě depresivním vzhledem, nešťastným, utrápeným nebo lhostejným výrazem v obličeji, nebo dokonce sebepoškozováním.

Součástí kultury emo je dávání najevo veškerých pocitů včetně těch pozitivních, jako je například radost. Dobrou náladu ovšem není tak lehké si udržet a zvlášť v období dospívání. V pubertě jsme všichni bojovali s pocity méněcennosti. Dělaly se nám pupínky, ženám se zakulacovaly boky a to v nich vzbuzovalo pocit, že ztloustly. Začínali jsme si hledat partnery a všichni jsme se alespoň jednou setkali s nevlídným přijetím u protějšku, který jsme si vybrali.

Navíc jsme se začínali osamostatňovat a názory rodičů nám přišly hloupé. Vadilo nám, že jsme skoro dospělí, sami uvažujeme, ale přitom nám stále někdo říká, co máme dělat. Pro nás důležité problémy nám připadaly nejhorší na celém světě, i přestože jsme nemuseli řešit existenční problémy jako například z čeho zaplatit složenky, hypotéku, apod.

Dospělí se přetvařují

Pubertální revoltu většinou nahradí přetvářka a zdvořilost v době, kdy člověk začne chodit do zaměstnání a začíná být závislý na penězích, které dostává od někoho jiného. Kvůli přežití musí vycházet se spoustou lidí. Musí vycházet vstříc šéfům, kolegům, zákazníkům, dodavatelům a ty jejich osobní problémy nezajímají.

Emo, Zdroj: Radek Trnka, Pražská vysoká škola psychosociálních studií

Firmy vyrábějí výrobky, které potřebují prodat, a nejlépe prodává ten, který je příjemný na zákazníka. Stoupenci emo si ještě mohou dovolit se tvářit kysele, protože většinou dostávají kapesné od rodičů, kteří je milují a nemusí se snažit někomu zalíbit, aby získali peníze. Navícve většině případů bydlí u rodičů, kteří za ně platí všechny výdaje potřebné k životu.

Co říkají průzkumy

Pražská vysoká škola psychosociálních studií, s.r.o. nedávno provedla průzkum mezi stoupenci emo a došla k zajímavým závěrům. Jedním z nich byl fakt, že na internetu sice existují pravidla emo, ale většina z těch, kteří se za emo skutečně považují, se od nich distancují. Pravidla jsou velmi drastická a ze závěrů vyplynulo, že žádná reálná pravidla emo neexistují.

Mezi pravidla emo patřilo i sebepoškozování, kterým by si stoupenci emo měli získat u skupiny respekt. Ovšem ukázalo se, že sebepoškozování se objevilo spíše u těch, kteří berou emo jako módu. Chtějí být zajímaví, patřit do nějaké skupiny. Praví emo, kteří žijí tímto společenstvím, sebepoškozování nepovažují za součást tohoto stylu nepovažují.

To potvrdili ti, kteří se řezali, i ti, kteří se neřezali. Pokud k sebepoškozování došlo, považovali to jako volný průchod emocí. Jako projev deprese. Cílem emo není se trýznit, ale dávat volný průchod emocím. Součástí toho může být i vyřvávání emocí. Ovšem sebepoškozuje se přibližně 7-10% z celkového počtu dospívajících bez ohledu na to, jestli jsou, nebo nejsou emo.

Emo, Zdroj: Radek Trnka, Pražská vysoká škola psychosociálních studií

Doc. PhDr. Karel Balcar, CSc. sebepoškozování přirovnává k virové nákaze, která se šíří rychle a je nejvíce nebezpečná pro věkovou hranici 10-13 let a zejména pro dívky. „Navíc, na sebepoškozování přinášejícím aspoň přechodnou úlevu od nároků a starostí, s nimiž si neví rady, se mladý člověk stane snadno závislý,“ dodává.

Ing. Radek Trnka, Ph.D. říká: „Je důležité říci, že existují dvě krajní polohy, mezi kterými se každý ze subkultury emo nachází: Na jedné straně je to pozérství, na druhé straně poloha, kterou jsme označili jako pravé emo. Ve skutečnosti se každý ze subkultury emo nachází někde mezi těmito dvěma polohami, někdo je blíže pozérství, někdo blíže pravému emo.“

Jak vypadá pravý emo?

Všem známé znaky jako styl oblékání, výrazné líčení, účesy s patkou a depresivní vzhled jsou typické spíše pro emo, kteří vnímají tuto subkulturu jako módu. Z průzkumů vyplynulo, že jejich stoupenci měli různá rodinná zázemí, chodili na různé školy, měli různé koníčky. Bylo to velmi individuální. Nedá se obecně říci, že k subkultuře emo tíhnou například lidé z úplných a bohatých rodin, kteří už jsou znudění nadměrnou péčí rodičů.

Emo, Zdroj: Radek Trnka, Pražská vysoká škola psychosociálních studií

„Jsou to velmi citliví, kreativní a tolerantní jedinci, kteří mají různé důvody, proč se stali členy této subkultury. Subkultura emo jim slouží mimo jiné jako svépomocná terapeutická skupina,“ říká Doc. PhDr. Karel Balcar, CSc.

Morbidní symboly

Velmi oblíbené jsou mezi stoupenci emo symboly lebek, zombie kreatur, zmučení plyšoví medvídci, postavičky s vydloubnutým okem, vytržené a na dlani podávané srdce, za ruku se držící oběšenci, milostné vzkazy psané krví, apod. To vše je nutno brát s nadsázkou. Snaží se tím dát najevo, že smrt je součást života a rebelují tímto způsobem proti většinové společnosti, která se tématu smrti snaží vyhýbat nebo ji tabuizovat. Bohužel lidé ve věku 10 – 13 let tuto nadsázku ještě nechápou.

Jak si sami sebe představují za 20 let?

Ti mladší (kolem 15 let) předpokládají, že za 20 let ještě emo budou. Ti starší už vědí, že za 20 let zřejmě nebudou součástí této subkultury a uznávají stejné hodnoty jako běžný člověk. Chtějí mít rodinu, děti, přátele. Takže pokud máte dítě, které je emo, nemáte se čeho bát. Emo není styl, který podněcuje násilí, nátlak nebo protizákonné jednání dítěte.

Emo je o sdílení emocí, o pocitu, že patří do nějaké skupiny, kde jsou lidé s podobnými problémy, kteří je vyslechnou a na které dají, pokud neposlouchají vaše rady. Pravděpodobně by se totiž na vás tvářili kysele, i kdyby emo nebyli. A možná o to víc, kdybyste jim to zakazovali.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Emo jako módní trend nebo přináší i něco navíc?