Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Elvis Presley: The King

Eva Mácová

Eva Mácová

17. 1. 2010

elvis_presley_1Ať nová historie přinesla, co chtěla, nikdy nebyl překonán a dosud ani zapomenut. Jeho jméno je legendou a jeho hlas stále podlamuje kolena milionům. Svou přezdívku, the King, si zaslouží i in memoriam. Elvis Presley, stále zářící hvězda, jež si svým výkonem zajistila nesmrtelnost.

Elvis Presley, Zdroj: top-10-list.org

Elvis Presley, Zdroj: top-10-list.org

Elvis Aaron Presley se narodil 8. ledna 1935. Z toho plyne, že letos, ač posmrtně, slaví své sedmdesáté páté narozeniny. A kulatiny se přece musí oslavit se vší slávou, ne? Zavzpomínejte tedy spolu se mnou na ikonu rock’n’rollu a střihněte si s ním svůj oblíbený kousek. A že zpíváte falešně? Co už, nemůžeme být všichni dokonalí!

To nebyl konec konců ani sám Elvis. I když by o tom jistě spousta jeho věrných fanoušků v této chvíli začla živě diskutovat. A není se čemu divit. Tento člověk přišel v době, kdy mladí lidé potřebovali svůj vzor. Idol.

Mladý Presley byl ideální kandidát. Nespoutaný, divoký, s provokativním účesem, extravagantním oblečením a dosud nevídanou choreografií, kterou odsuzovali puritáni i církev. Jeho pohyby označovali za zcela nemístné, masturbaci na pódiu, či rajtování po mikrofonu. Z dnešního pohledu nám to přijde spíše úsměvné, ale dovedete si představit, jakou vlnu odporu v konzervativní společnosti Elvisova vystoupení vyvolávala.

Přesto, a nebo snad právě proto, jeho sláva stoupala strmě vzhůru a vyprodané koncerty nebyly vůbec žádnou výjimkou, spíše tradicí.

Zpěvák se nevěnoval ale pouze své hlavní profesi, nýbrž i natáčení filmů. O kvalitě většiny z nich nemají diváci valné mínění, ale kritizuje se snadno. Faktem zůstává, že Elvis natočil více než třicet snímků a mezi prvními byl i kousek Love Me tender.

Přelomovou událostí v soukromém životě tohoto muže se stala vojna, kterou téměř celou absolvoval v Německu a během níž zemřel člověk jemu nejbližší, jeho matka. Údajně také zrovna zde poprvé přičichl k amfetaminům, jenž se mu později staly osudnými, a především tady potkal svou velkou lásku Priscillu, kterou můžete znát třeba z Bláznivé střely, kde se blýskla jako jedna z hlavních postav hned vedle Leslieho Nielsena. A právě s Priscillou měl Elvis svou jedinou dceru, Lisu Marii.

Ačkoliv se často uvádí, že měl tento brilantní zpěvák velkou trému a vystoupení na veřejnosti pro něj čas od času nebylo zrovna snadné, zvládl v letech 1969 až 1977 odehrát celých 1 145 živých koncertů.

Za opravdu legendární se považují zejména dva Elvisovy lednové koncerty z roku 1973, jež se odehrály na Havaji pod názvem Aloha from Havaii. Jeden z nich je údajně vůbec prvním vystoupením, které se přenášelo přes satelit.

Rozvod, postupný úpadek prvořadé hvězdy, nekvalitní filmy a z toho plynoucí deprese Elvise neuvěřitelně změnili. Jak fyzicky, tak psychicky. Stále častěji sahal po drogách na předpis a snad pro útěchu duše se oddával studiu duchovních nauk a nakonec i bible samotné.

Jeden z mála lidí, které si i v posledním období svého života pustil blíže k tělu byl jeho nevlastní bratr David Edward Stanley. Jeho verzi Elvisovy kariéry můžete shlédnout ve snímku Jízda s Elvisem, kterou režíroval.

Elvis Presley byl nalezen 16. srpna 1977 mrtev ve svém domě. Podle dostupných zdrojů zemřel ve svých 42 letech na srdeční selhání v důsledku velkého množství drog, které měl v krvi.

I 33 let po své smrti zůstává Elvis na uctívaném postu. Dokazuje to mimo jiné jeho status nejvíce vydělávající nežijící celebrity z roku 2008, kdy předstihl poměrně nedávno zesnulého Heatha Ledgera, movitého Aarona Spellinga, i samotného Johna Lennona, kultovního Andyho Warhola a nesmrtelnou Marilyn Monroe.

Nezapomenutelný, legendární, věčný.

Král dívčích srdcí, král pódia, král rock’n’rollu.

Jedinečná osobnost, velký talent, ikona dnešních umělců.

Elvis Presley.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Elvis Presley: The King