Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Eluveitie. Nová vlna folk metalu?

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

31. 5. 2010

Každý příznivec kvalitního pagan metalu je zná. Vzpláli jak obětní oheň v posvátných druidských hájích pohanského Švýcarska a hoří stále silněji. Opásejme se meči, oblékněme kroužkovou košili, nasedněme na oře a vyražme na dlouhou temnou cestu jejich tvorby plné smutku a nenávisti a zároveň prosté radosti a naděje. To jsou Eluveitie.

Eluveitie, Zdroj: myspace.com

Eluveitie patří rozhodně ke stálicím melodic metalové scény. Tvrdí o sobě, že jsou novou vlnou folk metalu. A s tím se nedá než souhlasit. Vyplnili totiž prázdné místo v poptávce po metalové hudbě. Skloubili dohromady prvky čistého keltského folku a melodického metalu, čímž se postavili bok po boku svým do té doby úspěšným kolegům, jakými jsou například Amon Amarth nebo Finntroll.

Počátky a první album

Formace se dala dohromady v roce 2002. Byl to projekt vedený sympatickým Chrigelem Glanzmannem, kde se vystřídalo velké množství hudebníků, aby v roce 2003 natočili jejich první album, které si financovali sami; Vên (což je v galštině název pro divoké veselí). K tomuto albu bohužel nevznikl žádný videoklip. Chrigel se pak rozhodl udělat z Eluveitie standardní kapelu a shromáždil kolem sebe dalších devět hudebníků.

Chrigel Glanzmann, Zdroj: myspace.com

V roce 2006 uzavřeli Eluveitie se společností Fear Dark kontrakt na album Spirit, podle mnohých nejlepší album jejich kariéry. Na rozdíl od Vên už nemá typický garážový zvuk a zároveň se dá říct, že zachycuje plně esenci začínající kapely. Přírodně laděný metal plný melodických rifů, souzvuků dud s píšťalami, houslí s kytarami a exotickým hurdy-gurdy upoutal okamžitě pozornost a pomohl Eluveitie k srdcím metalových fanoušků.

Na vrchol s Nuclear Blast

V roce 2007 podepsali Eluveitie smlouvu s Nuclear Blast, kde následně natočili své zřejmě nejznámější album Slania. Pro zatvrzelé fanoušky hudební orgie. Naštěstí se nepotvrdily obavy, že by Nuclear Blast kapelu příliš tlačil do líbivějších a komerčně lépe se prodávajících poloh, ačkoli například jejich nejznámější song Inis Mona je posunutý směrem k ještě větší melodičnosti, což podle mého názoru není vůbec špatně.

Krátce po vydání alba Slania opustili kapelu bratři Rafi (basa) a Sevan (dudy) Kirderovi a přišli Key Bram (basa) a Päde Kistler (dudy). Eluveitie následně ohlásili svůj čistě folkový projekt Evocation: The Arcane Dominion, který rozdělil jejich fanoušky. Metalové křídlo album většinou odsoudilo, folkaři byli nadšení, ačkoli i mezi nimi se objevili kritici. Album nicméně není naprosto čistý folk, ale zabíhá místy až do popových rovin. Typickým příkladem může být klip Omnos:

Letos v únoru vydali nové album Everything remains as it never was, ve kterém se vrací zpátky k metalu k velké radosti svých fanoušků. Toto album také znamená prakticky úplné opuštění přírodních témat. Textově je album tvořeno především sociálně-historickými písněmi z období pádu keltského národa.

2DYKsQqQgSk

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Eluveitie. Nová vlna folk metalu?