Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Elton John podpořil čínského disidenta. Čínské úřady teď vracejí úder

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

14. 2. 2013

Elton JohnÚřady v Číně zpřísňují svůj postoj k zahraničním umělcům, kteří na jejím území koncertují. Omezení má být odpovědí na koncert Eltona Johna v Pekingu, věnovaný známému umělci a politickému aktivistovi Ai Weiwei.

Elton John, Zdroj: O2 arena

Elton John, Zdroj: O2 arena

Listopadové vystoupení Eltona Johna v Pekingu vzbudilo velký rozruch. John po představení pronesl, že bylo věnované duchu a talentu Ai Weiweie. Právě Ai Weiwei veřejně prohlašuje, že je vysoce znepokojený, jakým způsobem se čínská vláda staví k demokracii a dodržování lidských práv. Za tyto své výroky byl také již dříve na dva měsíce zatčen.

Tímto postojem vyvolal Elton John velké rozhořčení úřadů, které vedlo k omezení vystupování zahraničních umělců. Podle některých zdrojů trvá Čína na tom, že od nového roku vystupující umělci musí mít vysokoškolské vzdělání k získání povolení. Chtějí tím předejít opakovaným incidentům.

Oficiální zdroje mlží

Přestože se tyto informace potvrdily od více zdrojů, Čína jakékoliv zavedení nových opatření či omezování umělců popírá. Své rozhořčení však neskrývá. Zdroje dále říkají, že policisté nyní detailněji zkoumají videa s vystupujícími a porovnávají identitu s doklady umělců před tím, než jim vydají vízum.

Je více než jisté, že velmoc, jako je právě Čína, nenechá věci náhodě a bude se snažit předejít jakýmkoliv projevům kritiky na účet politického řízení země. Umělci se tedy již dnes obávají, jak se bude situace dále vyvíjet, a zároveň se shodují na tom, že nebude jednoduché dostat zde povolení k vystupování.

Celý tento incident Eltona Johna připomíná podobnou událost z roku 2008, kdy během svého vystoupení v Šanghaji islandská zpěvačka a herečka Björk zvolala „Tibet! Tibet!“. Podle mluvčího ministerstva kultury v Číně tím nejen porušila zákony a nařízení, ale také to bylo v rozporu s jejím profesionálním uměleckým vystupováním.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Elton John podpořil čínského disidenta. Čínské úřady teď vracejí úder