Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Elizabeth Taylor: Egyptská královna se sedmi manžely

Lucie Šimůnková

Lucie Šimůnková

25. 3. 2011

FOTO: Herečka Elizabeth TaylorZískala dva Oscary, osmkrát se rozvedla a zahrála si jednu z nejkrásnějších žen, které kdy chodily po Zemi. Elizabeth Taylor, která se ve filmu poprvé objevila jako desetiletá holčička, proslula svýma fialkovýma očima a černočernými vlasy.

FOTO: Herečka Elizabeth Taylor

Americká herečka Elizabeth Taylor na archivní fotografii. Zdroj: youtube.com

Elizabeth Rosemond Taylor se narodila 27. února 1932 v Londýně. Její rodiče byli Američané a před druhou světovou válkou se celá rodina přestěhovala do Spojených států. Taylorovi se usídlili v Los Angeles a o malou Elizabeth brzy projevil zájem Hollywood. Poprvé si zahrála v komedii There’s One Born Every Minute (1942), ale skutečnou hvězdu z ní udělal až film O Velkou cenu (1944). Jako mladičká žokejka Velvet si Taylor získala srdce všech diváků.

Ve čtyřicátých letech vystupovala v deseti dalších filmech a patřila mezi nejznámější dětské hvězdy. Hrála mimo jiné ve filmech o kolii Lassie (Lassie se vrací a Odvážná Lassie) nebo ve stejnojmenné adaptaci románu Louisy May Alcott Malé ženy (1949). Ze škatulky dětských rolí se dostala počátkem padesátých let. V roce 1954 se objevila hned ve čtyřech filmech a o dva roky později hrála po boku Jamese Deana ve snímku Obr (1956).

Oscar a Kleopatra

Taylor byla třikrát nominována v kategorii Nejlepší herečka v hlavní roli na cenu Americké akademie a třikrát při jejím předávání přišla zkrátka. Poprvé na cenu nedosáhla v roce 1958 u filmu Raintree County a v následujících dvou letech se zklamala u filmů Kočka na rozpálené plechové střeše (1959) a Suddenly, Last Summer (1961).

FOTO: Elizabeth Taylor ve filmu Kleopatra (1963).

Elizabeth Taylor hrála titulní roli ve slavném filmu Kleopatra

Pro zlatou sošku si však Taylor nakonec došla hned dvakrát. Za roli dívky na telefonu, mladé Glorie, ve filmu Telefon Butterfield 8 (1961) právem získala nejvyšší herecké ocenění, ačkoli podle vlastních slov právě tento film patří k jejím nejméně oblíbeným. Musela ho natočit v rámci svého závazku u MGM za desetinu platu, který jí o dva roky později vydělala Kleopatra (1963). Druhého Oscara přinesla Taylor spolupráce s režisérem Mikem Nicholsem a jejím pátým manželem Richardem Burtonem ve snímku Kdo se bojí Virginie Woolfové? (1966).

Většina diváků si však při jméně Elizabeth Taylor vybaví spíše písečné duny a lněná roucha. Kleopatra byla ve své době nejdražším natočeným filmem. Taylor měla za titulní roli egyptské vládkyně garantován plat jeden milion dolarů, což bylo nejvíce v historii Hollywoodu. Navíc dostala i procenta ze zisku a po několika letech právních sporů se studiem 20th Century Fox se její celkový výdělek za Kleopatru vyšplhal na sedm milionů dolarů.

Elizabeth a sedm manželů

Taylor proslula nejen svou krásou a hereckou kariérou, ale také počtem manželů. Poprvé se vdala v roce 1950 za Conrada Hiltona mladšího, dědice slavné sítě hotelů a prastrýce americké celebrity Paris Hilton. Jejich manželství skončilo o necelý rok později a Taylor se v následujících dvanácti letech vdala třikrát a měla tři děti.

Při natáčení Kleopatry se seznámila s britským hercem Richardem Burtonem. Oba se rozvedli se svými stávajícími partnery a rok po uvedení filmu do kin se vzali. Z tohoto hereckého manželství vzešlo jedno dítě a jedenáct společných filmů, mimo jiné právě Kdo se bojí Virginie Woolfové?, Písečný ptáček (1965), Zkrocení zlé ženy (1967) nebo Doktor Faust (1967). Taylor se s Burtonem rozvedla v roce 1974, aby se o rok později dali opět dohromady a dva roky poté se znovu rozvedli. Herecká hvězda se od té doby vdala a rozvedla ještě dvakrát, naposledy v roce 1996.

Diamanty jsou věčné

Ke krásné ženě patří diamanty. To velmi dobře věděli všichni manželé Elizabeth Taylor. Ten největší a nejkrásnější dostala od Richarda Burtona. Téměř sedmdesátikarátový kámen ve tvaru hrušky byl na počest slavné dvojice pojmenován Taylor-Burton. Herečka ho po rozvodu prodala v aukci za pět milionů dolarů a peníze věnovala na stavbu nemocnice v Botswaně. Taylor také navrhla vlastní kolekci šperků a parfémů.

Charitativní činnost a touha pomáhat ji spojují s Michaelem Jacksonem, kterého označovala za jednoho ze svých nejbližších přátel. Herečka je kmotrou jeho dvou dětí a její poslední svatba se konala na Jacksonově ranči Neverland. Zpěvák Taylorové na oplátku k jejím pětašedesátým narozeninám složil píseň Elizabeth, I Love You (Elizabeth, miluji tě).

Taylor se již od natáčení Kleopatry potýkala se zdravotními problémy. V roce 1997 jí lékaři operovali nádor na mozku, prodělala také rakovinu kůže a dvakrát zápal plic. Po zranění páteře byla  závislá na lécích proti bolesti. Letos v únoru utrpěla Elizabeth Taylor infarkt, který nejprve přestála, ovšem 21. března prodělala další srdeční příhodu a zemřela tak v 79 letech.

Kleopatra, Glorie, Martha. To jsou jen některé z rolí jedné z největších legend Hollywoodu. Elizabeth Taylor zahrála také roli, ve které by jí poznal jen málokdo. Když 3. prosince roku 1992 řekla Maggie Simpson své první slovo, promluvila právě hlasem Elizabeth Taylor. Tvůrci seriálu si nemohli vybrat lépe.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Elizabeth Taylor: Egyptská královna se sedmi manžely