Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Elie Saab tvoří pohádkově křehké šaty pro víly

Petra Červená

Petra Červená

22. 2. 2011

FOTO: Elie SaabTaké jste si jako malé hrály na princezny? I když pohádky přebila realita, stále ve vás přetrvává touha obléct si ty kouzelné plesové šaty a stát se alespoň pro jednu jedinou noc ženou femme fatale? Pak vaší pozornosti nemohl uniknout návrhář Elie Saab.

FOTO: Elie Saab Jaro 2011

Haute couture jak má být, Zdroj: eliesaab.com

Pochází z Libanonu, kde profese návrháře patří čistě do ženského světa. Nikdy oděvní design nestudoval, a přesto se stal jedním z nejžádanějších návrhářů hollywoodských celebrit. Stačilo k tomu málo. Jen obléci Halle Berry na udílení Oscarů. V roce 2002 byly tyto šaty s průhledným vrškem a dlouhou rudou saténovou sukní vyhlášeny za nejhezčí róbu večera.

Pozvolné stoupání

Elie Saab není v oblasti módy žádným nováčkem a ani nepatří k těm, kterým zářivá hvězda na módním nebi vyhasne po několika kolekcích. Elie navrhuje už více než dvacet let a jeho cesta k haute couture nebyla ve znamení dravosti, ale pozvolného zdolávání nepoddajné hory. Zpočátku šil oblečení jen pro členy své rodiny. Ateliér si otevřel v době občanské války, kdy byl několikrát nucen přerušit svou práci.

FOTO: Elie Saab Jaro 2011

Černo-bílá klasika s vášní i něhou v podání Elie Saaba

 Jak šel čas

V roce 1997 Saab, jako první zahraniční návrhář, prezentoval svou tvorbu na římském týdnu Alta Moda. Organizátory nadchly jeho soukromé módní přehlídky pořádané v Paříži a ve Švýcarsku. V květnu 2003 se návrháři dokonce podařilo získat plnoprávné členství ve Francouzské federaci módy, nejprestižnější organizaci módního průmyslu v Evropě.

Lesk současnosti

Dnes má Elie Saab showroom v Paříži, Milánu, Bejrútu, butiky ve Francii a Americe. Jeho světový úspěch dokáží ale ocenit i v Libanonu. V roce 2003 se stal Manažerem roku a získal medaili Rytíře národního řádu Cedru. Mezi jeho zákazníky patří například monacká princezna Stefani, jordánská královna Rania a samozřejmě celá řada hollywoodských hvězd.

FOTO: Elie Saab Jaro 2011

Šaty poseté květy a šaty připomínající rozkvétající fialky

 Zimní Paříž

Na konci ledna, v plném proudu zimní sezóny, se v Paříži po mole procházely modelky v šatech z tylu, organzy, hedvábí, saténu i lehounkého mušelínu. Teplotám pod nulou nic nenasvědčovaly ani střihy šatů, které jsou jako stvořené pro lesní víly a princezny. Nejen pro ty skrz na skrz hodné, ale i pro pořádné mrchy. Jako obvykle nesměla chybět černo-bílá kombinace, k ní se přidala holubí šeď, starorůžová, lila, ale i nenasytně rudá.

Něha přehlídkového mola

Jedny dlouhé šaty poseté korálky střídaly šaty pošité květinami nebo okvětními lístky z látky. Sem tam se mezi glamour róbami objevily i šaty nad kolena áčkového střihu, jejichž ženskou siluetu umocňoval šátek uvázaný na útlém pase. Rozevláté hedvábné šaty s potiskem propůjčovaly modelkám kouzlo křehkých víl, které si jen tak ledabyle propletly šaty drobnými lesními květy.

FOTO: Elie Saab Jaro 2011

Šaty jako obraz od Renoira. U druhých zvolil Saab jednoduchý střih zdůrazněný výraznou barvou.

 Jaro 2011 to je vášeň i něha

Následovaly střihy inspirované čistou linií antiky, pomocí kterých Elie Saab umírňoval vášnivost červené barvy. Bílé šaty posázené perličkami působily jako sněhové vločky, co pod přívalem tepla každou chvíli roztají. Modely Elie Saaba jsou jako schylující se dotek na křehkou pavučinu. Ten dotek vás láká, ale nevíte, zda tím pavučinu nenarušíte. Kolekce tohoto návrháře jsou podobné. Tu krásu pozorujete bez doteku zpovzdálí.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Elie Saab tvoří pohádkově křehké šaty pro víly