Menu
TOPZINE.cz
Technologie

Elektromobil je stále zajímavějším a dostupnějším vozidlem. Jaké jsou přednosti a nevýhody elektromobility?

V posledních letech se prakticky všichni světoví výrobci vozidel začínají intenzivně věnovat produkci elektromobilů. Auta na elektrický pohon se díky tomu stávají dostupná široké veřejnosti. Ta je však mnohdy stále vnímá jen jako drahou alternativu ke klasickým vozidlům se spalovacími motory. Při volbě, zda dát přednosti „normálnímu“ autu či elektromobilu, je vhodné si ujasnit přednosti a nedostatky.

Ekologie na prvním místě

Každý výrobce moderních elektromobilů deklaruje, že při jejich provozu nevznikají žádné škodlivé látky. Při používání jsou tak auta na elektrický pohon vyloženě ekologická, což je bezesporu jejich ohromnou výhodou a důvodem, proč byste o koupi elektromobilu měli vážně uvažovat. Chcete-li šetřit životní prostředí, je elektromobilita jedním z účinných kroků.

Nízké provozní náklady

Za provoz elektromobilu vydáte výrazně méně peněz než v případě aut na benzín či naftu. Moderní nabíjecí stanice poskytují cenu pod 10 Kč za kilowatthodinu. Každých sto ujetých kilometrů vám šetří klidně až desítky korun.

Vysoká kupní cena

Provozní náklady jsou sice nízké, přesto je stále nutné počítat s vyšší pořizovací cenou. Elektromobil se dnes už dá pořídit v ceně pod 1 milion korun, zpravidla jde však o zhruba dvojnásobnou sumu v porovnání s vozidly se spalovacími motory. Do budoucna lze očekávat, že se situace na trhu výrazně zlepší ve prospěch aut na elektrický pohon.

Nedostatek dobíjecích stanic

Při výběru nového auta zatím hraje v neprospěch elektromobilů fakt, že v tuzemsku a mnoha dalších evropských zemích nejsou dobíjecí stanice v tak velkém množství, v jakém by byly zapotřebí. Možností je soukromé nabíjení elektromobilu, domácí nabíjecí stanice však stojí další finanční prostředky. Naštěstí počet veřejných dobíjecích stanic v posledních letech poměrně strmě roste, takže tento nedostatek může být již brzy minulostí.

Delší dojezd

První modely elektromobilů trpěly malou dojezdovou vzdáleností, pohybovala se maximálně do 200 kilometrů. Dnes už jsou na trhu elektromobily s dojezdem kolem 500 kilometrů na jedno nabití, což je velmi příjemná změna.

Elektromobil si hledá své postavení, je však pravděpodobné, že se počet aut na elektrický pohon bude neustále zvyšovat. V některých zemích se už dokonce prodeje elektromobilů dorovnávají prodejům klasických vozidel. Rozhodně se nejedná o špatnou volbu, je však nutné počítat s určitými nedostatky a riziky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Elektromobil je stále zajímavějším a dostupnějším vozidlem. Jaké jsou přednosti a nevýhody elektromobility?