Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Elektřina se podle velikosti jističe platit nebude. Vláda mění názor

Připravovaná revoluce v platbách za elektřinu, které se měly nově vypočítávat podle velikosti jističe, se nakonec přece jen ruší. Podle šéfky Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Aleny Vitáskové je hloupost, aby cena elektřiny závisela na velikosti jističe.

Cena elektrické energie se měnit nebude

Zdroj: Pixabay.com

Navrhovaná změna měla od jejího vzniku spoustu kritiků. Vadilo jim především, že by negativně dopadla na chataře a chalupáře, kteří mají větší jistič, ale jejich skutečná spotřeba elektřiny je nízká.

Zatímco dnes je poměr ceny mezi spotřebou a velikostí jističe 75 % ku 25 %, nově měl být poměr 10 % z ceny za spotřebu a 90 % za velikost jističe. Podle odborníků na energii by ovšem takový systém motivoval k plýtvání energií.

Návrh novely zákona se od začátku nelíbil ani předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové. Ta během setkání s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem průmyslu Janem Mládkem řekla, že je nesmysl stanovovat tarif podle velikosti jističe, který by měl být především bezpečnostním prvkem.

S politiky se Vitásková dohodla na tom, že nová tarifní struktura nemůže poškozovat konečné spotřebitele. Do konce června budou probíhat besedy s lidmi, kteří tak mohou svými názory ovlivnit konečnou podobu nového návrhu. Nové tarify by měly začít platit nejdříve za tři roky.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Elektřina se podle velikosti jističe platit nebude. Vláda mění názor