Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Kráčející obři povedou elektriku na Islandu. V souladu s krajinou

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

7. 3. 2013

FOTO: elektroobri3Nevzhledné sloupy elektrického vedení už zkazily dojem z nejedné krajiny. S tím ale na Islandu hodlají skoncovat: americká firma navrhla pro tamější krajinu sloupy, které připomínají lidskou postavu.

Firma Choi + Shine Architects vyhotovila projekt netradičních sloupů vysokého napětí právě pro islandskou soutěž. V té v roce 2008 s návrhem zvítězila, a není se čemu divit. Každý ze sloupů má být složen z několika oddělených částí, což umožňuje znázornění lidských postav v nejrůznějších pozicích: v běhu, při šplhání nebo klečící. Postoj každého z obrů by měl zároveň korespondovat s charakterem okolní krajiny.

Navzdory množství variací jsou ale základní díly pro každý sloup stejné a mohou být vyráběny sériově, stejně jako spojovací klouby. Po sestavení by měly sahat až do výšky kolem třiceti metrů. Stabilitu stavby zajistí betonové podpěry, které nabízejí alternativu ke klasickým ocelovým konstrukcím.

Společnost Choi + Shine Architects navíc za projekt s názvem Land of Giants získala prestižní ocenění Bostonského sdružení architektů v kategorii dosud nerealizovaných staveb.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Kráčející obři povedou elektriku na Islandu. V souladu s krajinou