Menu
TOPZINE.cz
Krása

Ekzém – s jakou kůží chodíte na trh?

Redakce

Redakce

12. 2. 2010

Červené svědící skvrny na rukou. Nehezky vypadají a stále dokolečka nutí člověka si je škrábat. Krémy sice svrbění trochu utiší, ale většinou ne na dlouho. Jak ekzém vzniká? Jak s ním bojovat? A lze s ním vůbec bojovat?

Ekzém, Foto: Nikola Liptáková, Topzine.cz

Pokud ekzémem trpíte, jistě používáte nebo jste alespoň někdy použili nějakou mast. Na ekzém a obecně na kožní problémy se dost často používají kortikoidy, syntetické chemické látky se stejnou strukturou jako hormony z kůry nadledvinek. Tyto masti mohou chvíli účinkovat, ale po delší době se často ekzém vrací a mnohdy ještě v horší podobě. Ekzém totiž není kožní onemocnění, jak si mnoho lidí myslí, je to projekce problému na povrch. Je to důsledek, nikoli příčina – tu musíme hledat jinde a hlavně ji léčit.

Ne všechno jídlo je našemu zdraví prospěšné

Velmi častou příčinou tvorby ekzémů bývá alergie na některou složku potravy. Původ onemocnění spočívá ve zvýšené propustnosti střevní stěny, která je podrážděna alergenem, jenž je dále šířen do organismu. Nejčastěji se jedná o bílkoviny kravského (případně mateřského) mléka.

Pokud ekzémem trpí kojené dítě, může matka nasadit dietu a omezit tak částečně složení mateřského mléka, to znamená vyloučit veškeré možné alergeny (mléko, mléčné výrobky, sóju, vejce, dráždivá jídla, dráždivou zeleninu a ovoce). Jestliže dieta dítěti nepomůže, je možno nasadit umělou výživu, která by již alergenní být neměla. V případě nemoci dospělého jedince se doporučuje zajít na alergologii a poradit se s lékařem, kterou složku potravy je nutno vyloučit.

Nebezpečná havěť

Zde může být alergenem téměř cokoli, vyjma potravin. Mohou to být roztoči, prach, peří, chlorovaná voda a podobně. Velmi častým řešením je výměna starých matrací, pořízení chrániče matrace a polštáře, nahrazení nepratelných peřin a polštářů za pratelné a celkově výměna látek v domácnosti (například záclon) za takové, jež jsou vhodné pro alergiky. Po výměně alergenních předmětů v domácnosti je nutné nezapomínat na pravidelné větrání, luxování a obecně uklízení, aby se neusazoval prach a drobní paraziti neměli šanci v bytech hodovat.

Ekzém, Foto: Nikola Liptáková, Topzine.cz

Ekzém, Foto: Nikola Liptáková, Topzine.cz

Zachraňme kůži!

Jelikož se ekzém projevuje jako vysušená kůže, není vhodné ji často mýt či používat mýdlo, které rovněž vysušuje, zato promašťování je pokožce velmi prospěšné. Výborným prostředkem pro odstranění vyrážky je také použití mořské soli z Mrtvého moře, která se přimísí do koupele. Známy jsou také výborné výsledky při pravidelném navštěvování solných jeskyní či při několikatýdenním pobytu přímo u moře.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ekzém – s jakou kůží chodíte na trh?