Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Ekonom Pavel Kohout: Jednotná sazba DPH není optimální

Redakce

Redakce

28. 6. 2011

DemonstraceNa pražské demonstraci proti zvyšování DPH na knihy vystoupilo mnoho významných osobností z literární a nakladatelské branže. Dopisem demonstrující podpořil také ekonom a bývalý člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout. Zveřejňujeme jeho slova, která vzbudila velké ovace.

FOTO: Demonstrace

Proti DPH se demonstrovalo 22. června na Staroměstském náměstí v Praze, Foto: Michal Žák, Topzine.cz

Jako kterákoli oblast lidské činnosti, také daně mají dnes ucelenou teorii. Zabývá se jimi početná akademická obec, publikují se vědecké články zabývající se teorií i empirickým výzkumem. Za některé z těchto výzkumů byly dokonce uděleny Nobelovy ceny.

Různí ekonomové docházejí na základě těchto výzkumů k různým doporučením. Na mnoha bodech se většina z nich shodne docela dobře. Například by se těžko hledal někdo, kdo by tvrdil, že daně mají být složité. Ale existují i zajímavější výsledky. Lze například odvodit na základě elegantního matematického modelu, že bohatí mají mít nižší mezní daně z příjmu a že daň z přidané hodnoty by měla být nižší u luxusních předmětů než u základních potravin.

Čtěte také: Demonstrace na obranu knih: zvyšovat DPH je blbost!

Podobné teoretické výsledky jsou těžko realizovatelné z politických důvodů, ale to je vedlejší věc. Co chci zdůraznit: že daňová teorie je nesmírně bohatá a překvapivě pestrá ve svém záběru. Některé poznatky jsou velmi praktické, jiné jsou – inu, teoretické. Lze teoreticky zdůvodnit rovnou daň z příjmů. Lze zdůvodnit i progresivní daň, pokud v modelu použijeme jinou sadu vstupních parametrů.

Při veškerém bohatství finančních modelů a rozmanitosti teoretických názorů však nikde v teorii nenajdete oporu pro tvrzení, že paušální sazba daně z přidané hodnoty pro všechny položky je optimální. Tvrzení typu každý ekonom vám potvrdí, že jedna sazba je nejlepší je nepravdivé. Ano, jednotná sazba vypadá jednoduše z hlediska kalkulace a z pohledu ministerstva financí, ale jde jen o jednoduchost z hlediska účetnictví. Hlubší zdůvodnění chybí.

Demonstrace

Demonstrace na obranu knih se zúčastnily stovky lidí, Foto: Michal Žák, Topzine.cz

Dalším údajným argumentem je tvrzení když bude zvýhodněn jeden typ zboží, budou chtít výhodu všichni. To je argument slabošský a všeobecně nepřesvědčivý. Silný politik, jakým byla například Margaret Thatcherová, dokáže prosadit svůj názor. A ani železná lady nezměnila nulovou britskou sazbu u knih a tiskovin, i když jí to doporučoval ministr financí Nigel Lawson! Thatcherová byla dost silná, aby dokázala svůj postoj obhájit, i když – jen tak zcela mimochodem – nevystudovala ekonomii, nýbrž chemii.

Rozdíl mezi Británií a Českem, rozdíl mezi podporou vzdělanosti a ignorantstvím, rozdíl mezi silným a slabým politikem. Každý nechť si vytvoří svůj názor.

Končím konstatováním: stejná sazba DPH pro všechny položky včetně knih nemá ani teoretickou ani empirickou podporu.

Autor: Pavel Kohout, ekonom. Převzato ze serveru czechlit.cz.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ekonom Pavel Kohout: Jednotná sazba DPH není optimální