Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Ekofilm nabídne snímky ze 40 zemí světa i dokument o Janu Kaplickém

Lenka Rejfířová

Lenka Rejfířová

29. 9. 2010

!Speciál!Letošní ročník MFF Ekofilm bude ve znamení Mezinárodního roku biodiverzity, kterým je právě rok 2010. Během týdenního filmového maratonu budou mít diváci možnost zhlédnout celkem 61 soutěžních filmů ze 40 různých zemí světa.

FOTO: Nový film Steva Lichtaga Poslední lovci

Steve Lichtag na festivalu představí svůj nejnovější snímek Poslední lovci, Zdroj: ekofilm.cz

Bambusoví lovci

Program v Českých Budějovicích odstartuje nový snímek znojemského rodáka Steva Lichtaga, známého dokumentaristy a spisovatele, jehož projekty, zabývající se otázkami životního prostředí a neetickým zacházením s lidmi i zvířaty, mají obrovský dopad na veřejné mínění. Režisér je zároveň prezidentem nadace Crystal Planet, která se zaměřuje na ochranu podvodní flóry a fauny.

Na letošním Ekofilmu představí Lichtag svůj nejnovější film Poslední lovci, který ukazuje vzdálený svět indonéských lovců velryb a jejich boj s mořskými giganty pomocí bambusových harpun.

Tak trochu z jiného soudku

Dalším zajímavým snímkem, zařazeným do soutěžní sekce festivalu, bude také dokument Olgy Špátové Oko nad Prahou, který přibližuje události kolem stavby nové budovy Národní knihovny.

Kontroverzní projekt architekta Jana Kaplického byl často probírán v médiích a měl snad stejný počet příznivců i odpůrců. Film Oko nad Prahou podává velmi citlivé svědectví nejen o umělcově boji o stavbu, ale také o jeho osobním životě a náhlém úmrtí v den narození jeho dcery.

FOTO: Dokumentaristka Olga Špátová s architektem Janem Kaplickým

Mezi soutěžní snímky letošního Ekofilmu patří také Oko nad Prahou režisérky Olgy Špátové

Jak říká sama režisérka, film je také o vztazích – o vztahu politiků a občanů, umělce ke svému dílu, o vztahu muže a ženy, rodičů a dětí.

Oko nad Prahou budou mít návštěvníci festivalu možnost zhlédnout hned třikrát – v úterý v kině Světozor v Třeboni, ve středu v kině Kotva v Českých Budějovicích a v sobotu v Městském divadle v Českém Krumlově.

Zambijská doba měděná

Doba měděná – to je název dalšího soutěžního snímku. Dokumentární film režiséra Ivo Bystřičana zachycuje ožehavé téma těžby mědi v jihoafrické Zambii.

FOTO: Z filmu Doba měděná režiséra Ivo Bystřičana

Dokumentární film Doba měděná poukazuje na politické problémy v Zambii

Spolu se scenaristou filmu, Martinem Marečkem, se režisér vydal natáčet do této země, aby zachytil život na pozadí privatizovaných měděných dolů, jejichž západní vlastníci drancují zambijskou přírodu i místní pracovní sílu. Jak natáčení dopadlo se diváci dozvědí v sobotu v Městském divadle v Českém Krumlově.

V hlavní roli energetická revoluce

Jedním z významných zahraničních hostů festivalu bude německý režisér a producent Carl A. Fechner, který do soutěže přihlásil svůj snímek Čtvrtá revoluceenergetická nezávislost, který poukazuje na nutnost přeměny světového systému energetického zásobování směrem k obnovitelným zdrojům.

FOTO: Film Čtvrtá revoluce

Film Čtvrtá revoluce se zabývá energetickou udržitelností

Dokument Čtvrtá revoluce zachycuje deset projektů z celého světa, které se týkají přechodu k udržitelnému hospodářskému rozvoji. Tomuto tématu se režisér věnuje již více než 20 let a za tuto dobu natočil přes 50 televizních filmů.

Promítání filmu Čtvrtá revoluce – energetická soběstačnost  je připraveno na úterý a pátek v Městském divadle v Českém Krumlově.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Ekofilm nabídne snímky ze 40 zemí světa i dokument o Janu Kaplickém