Eiffelovka jako hudební nástroj: Američan vydá zvuky traverz na CD

Eiffelova věž ještě donedávna sloužila hudebníkům zejména coby objekt, který je hodno opěvovat v textech. Od nynějška se však jedna z nejvyhledávanějším pařížských památek díky Američanu Josephu Bertolozziovi stává součástí hudby jako takové.

FOTO: Eiffelova věž
Nahraný materiál bude vydán na kompilaci Tower Music. | Foto: Kristýna Motlová, TOPZINE.cz

Umělohmotné i dřevěné paličky a klacek obalený ovčí vlnou – pouze těmito pomůckami se snaží čtyřiapadesátiletý skladatel vyloudit zvuky a melodie z železné konstrukce věže, jejího zábradlí, obkladů a traverz.

„Podobně jako zná zkušený kytarista charakter každé struny a zvuk, který vydává, tak se i já pomalu začínám sžívat s Eiffelovkou,“ říká k projektu Bertolozzio, pro nějž se věž stává hudebním nástrojem jako každý jiný.

V plánu je i živé vystoupení

Skladatel dosud nashromáždil na 2000 nejrůznějších samplů včetně nahrávky, v níž skupina turistů za jeho doprovodu rapuje. Výsledný materiál hodlá postupem času pospojovat do hudebních celků a vydat na kompilaci nazvané Tower Music.

V menším rozsahu Bertolozzio nápad realizoval v minulosti, kdy obdobnou technikou nahrával zvuky newyorského Mid-Hudsonova mostu. Výsledná kompilace Bridge Music pak bodovala v roce 2009 v hitparádě Classical Crossover Music Chart časopisu Billboard, kde se umístila na osmnácté příčce.

Vydáním CD však muzikantovy plány ani zdaleka nekončí. Jakmile bude hotov s nahráváním, hodlá Bertollozio celé vystoupení odehrát naživo, a vzdát tak hold 125. výročí postavení Eiffelovy věže. Organizátoři akce odhadují, že by k úspěšnému uskutečnění záměru byla zapotřebí přinejmenším stovka muzikantů, dosud se však neví, jak se ke skladatelově úmyslu postaví vedení města, pod jehož správu věž spadá.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*