Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Eiffelovka jako hudební nástroj: Američan vydá zvuky traverz na CD

Adam Vrána

Adam Vrána

9. 6. 2013

Eiffelova věž ještě donedávna sloužila hudebníkům zejména coby objekt, který je hodno opěvovat v textech. Od nynějška se však jedna z nejvyhledávanějším pařížských památek díky Američanu Josephu Bertolozziovi stává součástí hudby jako takové.

FOTO: Eiffelova věž

Nahraný materiál bude vydán na kompilaci Tower Music. | Foto: Kristýna Motlová, TOPZINE.cz

Umělohmotné i dřevěné paličky a klacek obalený ovčí vlnou – pouze těmito pomůckami se snaží čtyřiapadesátiletý skladatel vyloudit zvuky a melodie z železné konstrukce věže, jejího zábradlí, obkladů a traverz.

„Podobně jako zná zkušený kytarista charakter každé struny a zvuk, který vydává, tak se i já pomalu začínám sžívat s Eiffelovkou,“ říká k projektu Bertolozzio, pro nějž se věž stává hudebním nástrojem jako každý jiný.

V plánu je i živé vystoupení

Skladatel dosud nashromáždil na 2000 nejrůznějších samplů včetně nahrávky, v níž skupina turistů za jeho doprovodu rapuje. Výsledný materiál hodlá postupem času pospojovat do hudebních celků a vydat na kompilaci nazvané Tower Music.

V menším rozsahu Bertolozzio nápad realizoval v minulosti, kdy obdobnou technikou nahrával zvuky newyorského Mid-Hudsonova mostu. Výsledná kompilace Bridge Music pak bodovala v roce 2009 v hitparádě Classical Crossover Music Chart časopisu Billboard, kde se umístila na osmnácté příčce.

Vydáním CD však muzikantovy plány ani zdaleka nekončí. Jakmile bude hotov s nahráváním, hodlá Bertollozio celé vystoupení odehrát naživo, a vzdát tak hold 125. výročí postavení Eiffelovy věže. Organizátoři akce odhadují, že by k úspěšnému uskutečnění záměru byla zapotřebí přinejmenším stovka muzikantů, dosud se však neví, jak se ke skladatelově úmyslu postaví vedení města, pod jehož správu věž spadá.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Eiffelovka jako hudební nástroj: Američan vydá zvuky traverz na CD