Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Eiffelova věž prošla modernizací. Dominanta Paříže získala prosklenou podlahu

Martina Knapová

Martina Knapová

30. 10. 2014

U příležitosti 125. výročí nejznámějšího monumentu Paříže – Eiffelovy věže – přišla architektonická firma Moatti Rivière s nápadem k její modernizaci. Návrh k vytvoření prosklené podlahy nejnižšího patra byl přijat až nezvykle rychle, Eiffelovka se tak řadí mezi významné výškové budovy světa, které turistům nabízejí přímou konfrontaci se zemí pod nimi.

Eiffelova věž, Zdroj: AFP

Eiffelova věž. Zdroj: AFP

Nyní se může nejnižší patro pyšnit proskleným pásem podlahy, který se nachází na vnějším obvodu promenády ve výšce asi 57 metrů nad zemí. Pravdou zůstává, že jsou ve světě podobné podlahy umístěny i ve větších výškách, nicméně zde jde hlavně o akt modernosti vůči konzervativně smýšlejícím Francouzům.

Eiffelova věž stále patří mezi nejnavštěvovanější památky na světě, není tedy divu, že pařížská radnice neváhala uhradit asi 60 % výdajů na vložení skleněné podlahy do prvního patra. Celková cena realizace se přitom pohybuje okolo 30 milionů euro!

První patro věže nebylo dlouhá léta upravováno, zasloužilo si tudíž pozornost navrhujících architektů. Na patře se nachází restaurace, obchod se suvenýry a malá posluchárna, kde je možno zhlédnout krátký dokument o historii stavby.

Eiffelova věž, Zdroj: AFP

Eiffelova věž. Zdroj: AFP

Během prací nebyl provoz věže zastaven, pokračoval nadále, ačkoliv přípravy začaly již v květnu roku 2012. Zmodernizované patro s prosklenou podlahou bylo slavnostně otevřeno 6. října tohoto roku a sociální sítě ihned zaplavilo ohromné množství fotografií od nedočkavých odvážlivců.

Prosklené podlahy se staly v poslední době vítaným oživením výškových budov. Doufejme jen, že se Paříži vyhne neštěstí s prasklou podlahou, jak tomu bylo například v Chicagu.

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Eiffelova věž prošla modernizací. Dominanta Paříže získala prosklenou podlahu