Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Edward Norton si opět zahraje na tvrďáka. Tentokrát ve filmu Stone

Adéla Nikodýmová

Adéla Nikodýmová

15. 10. 2010

V novém filmu Stone hraje herec Edward Norton typ chlapíka, kterého byste nepřivedli domů představit svým rodičům. Je to odsouzený žhář, ale uvažuje se o jeho podmínečném propuštění – což znamená, že musí přesvědčit svého sociálního kurátora, kterého hraje Robert De Niro, že je připraven pro život na svobodě.

Edward Norton jako Stone Creeson, Zdroj: distributor filmu

Hlavní postava jménem Stone Creeson nepůsobila během procesu příliš důvěryhodně. Ve skutečnosti když obecenstvo zachytí jeho první letmý pohled, neodejde jako napravený muž, ale jako rušivý a narušený jedinec. Je prohnaný a manipulativní. Edward Norton hraje Stona s vězeňskými tetováními, copánky a ledovýma očima, které jsou plné nenávisti. Běhá z toho mráz po zádech.

Sveď kurátora a půlka práce hotova

Stone je plný úzkosti z přezkoumávání jeho případu a šance na podmínečné propuštění. A tak pošle svou ženu (Milla Jovovich), která ho velice miluje a je ochotná pro něj udělat skoro cokoli, svést kurátora Roberta De Nira. To pravé napětí nastane v okamžiku, kdy se jednotlivé role v trojúhelníku začnou proměňovat.

„Dostal jsem otravný pocit vzrušení, protože jsem věděl, že to je příležitost. Velmi vzácná příležitost si opravdu zahrát ty scény, ve kterých zkoušíte vytvořit dramatické napětí z pouhého rozhovoru dvou lidí,“ říká Norton.

Příběh, původně posazený na jih, nakonec zakotvil v Detroitu. Aby se Norton dostal do role, strávil nějaký čas ve vězení na severu města. „Jednou jsme zatlačili na dva chlapíky, o kterých jsme si mysleli, že nám mají co nabídnout. Zeptali jsme se, jestli by si nepřečetli scénář. Nemyslím si, že mluvili o svých životních zkušenostech s mnoha lidmi,“ vypráví herec. A když požádal s režisérem filmu Johnem Curranem tyto dva muže o pomoc se scénářem, reakce byla silná.

„Oba přišli zpět další den. Nejen že měli přes noc přečtený celý scénář, ale napsali k němu také mnoho poznámek a myšlenek,“ říká. „John a já jsme upustili od 60 procent dialogů, které byly ve scénáři. To, co nám tito chlapíci předali, byly daleko lepší fráze a výrazy. Používali dialekt a podařilo se jim rychle proniknout do podstaty věci. Vypadalo to asi tak: ‚Nikdy bys tohle neřekl, řekl bys tohle.‘

Film založený na skutečných dialozích

Jedna z klíčových scén, ve které Stone Creeson před kurátorem vybuchne vzteky a hrozí opuštěním místnosti, dokonce vychází z reálného prožitku jednoho z chlapíků.

V posledních pár letech si Edward Norton zahrál v policajtských thrillerech (Loupež po italsku, Hrdost a sláva), dramatech (Iluzionista, Barevný závoj) i ve velkorozpočtovém superhrdinském akčňáku (Neuvěřitelký Hulk). Je to celkem pestrá škála žánrů. Je zde ale hlubší nit, která spojuje výběr Nortonových projektů.

„Když čtu a cítím, že to pojmenovává věci, které mohu vyjádřit, ale ne vyslovit, je to pro mě velice, velice přitažlivé,“ vysvětluje herec. „Myslím, že zážitky z filmů, jako je tento, jsou zvláštní. Protože nás vždy nepobaví a nejsou komerční. Zato ale setrvávají v naší hlavě.“

Stone (Stone)

Drama / Thriller
USA, 2010

Režie: John Curran
Hrají: Robert De Niro, Edward Norton, Milla Jovovich, Enver Gjokaj, Frances Conroy

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Edward Norton si opět zahraje na tvrďáka. Tentokrát ve filmu Stone