Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Edouart Manet se dočkal své výstavy. Po téměř třiceti letech!

Redakce

Redakce

5. 4. 2011

OBR: Edouard Manet: Olympia, 1863Obdivovatelé francouzského malíře Edouarda Maneta se po téměř třiceti letech mohou opět těšit na komplexní výstavu jeho díla. Tu dnes zahajuje pařížské muzeum Orsay. Na zájemce tu čeká poodkrytí soukromí otce moderní malby, ale i seznámení s jeho méně známými pracemi.

OBR: Edouard Manet: Olympia, 1863

Edouard Manet: Olympia, 1863, Zdroj: Musée d´Orsay

Návštěvníci pařížského Musée d´Orsay a také všichni příznivci impresionismu mají od 5. dubna jedinečnou příležitost zhlédnout výstavu věnovanou francouzskému malíři Edouardu Manetovi. Výstava nese název Manet, vynálezce moderny, a jak uvádí jeden z kurátorů galerie, Stéphane Guégan, je to vůbec první komplexní expozice od roku 1983 ve Francii věnovaná Manetovi.

Výstava je unikátní především v tom, že se nezaměřuje pouze na tvorbu, nýbrž na celou osobnost autora. Orientuje se tedy na jeho politickou angažovanost, historické souvislosti, vztahy se ženami – malířkami (včetně Manetovi švagrové Berthe Morisot), nebo případně na svody vyšší společnosti, jímž Manet rád podléhal.

Manet a literatura

Zvláštní část je pak věnována Manetovu spojení s literaturou a romantismem. Malíř se totiž za svého života těšil přátelství a podpoře mnoha velkých francouzských literátů. Odvahu k dekadentním tématům a novému k přístupu ke křesťanské malbě mu dodával například Charles Baudelaire a pochvalné články o jeho díle zase psával Emile Zola. Manet někdy bývá kvůli temnotě svých obrazů dokonce připodobňován i k básníku Stéphanu Mallarmé. O tom na výstavě rovněž najdeme zmínku.

OBR: Edouard Manet: Snídaně v trávě, 1863

Edouard Manet: Snídaně v trávě, 1863

Samotného Maneta pravděpodobně není třeba vůbec představovat. Patří k nejvýraznějším osobnostem malířství 19. století a především impresionismu. Spojitost s impresionismem se může ale zdát až paradoxní. Manet se k němu otevřeně nikdy nepřihlásil, jako ostatně k žádné jiné umělecké skupině, neboť ze všeho nejvíce si zakládal právě na individualitě a naprosté výlučnosti svého díla.

Pozdní i rané práce

Výstava, která zahrnuje na 200 maleb, kreseb či fotografií, pak nabídne pohled především na Manetovy pozdní a méně známé i uznávané práce. Ošizeni ale nebudou ani ti, kteří upřednostňují zejména jeho ranou tvorbu. Hned první sekce expozice nazvána The Couture school  je věnována právě jeho malířským začátkům a učení se v ateliéru malíře Thomase Couturea.  Pro zajímavost, mezi Coutureovy další žáky patřil i jiný velikán impresionismu, Claude Monet.

OBR: Edouard Manet: L'Éxecution de Maximilien, 1867

Edouard Manet: L'Éxecution de Maximilien, 1867 Zdroj: Museum of Fine Arts, Boston

Na samém konci se pak výstava pokusí zodpovědět otázku, co pro Maneta ve skutečnosti znamenala ona svoboda tvořit, se kterou moderna ve své nejčistší podobě přicházela, anebo v čem pro nás vlastně tkví jedinečnost tohoto autora.

Expozice bude v galerii Orsay k vidění až do 3. července.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Edouart Manet se dočkal své výstavy. Po téměř třiceti letech!