Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Editors obdarovali Čechy poctivou premiérou

Redakce

Redakce

29. 11. 2009

V sobotu to v Lucerna Music Baru doslova praskalo ve švech. Beznadějně vyprodaný sál  navíc zaplnila pořádná dávka britského indie-rocku a bezkonkurenční atmosféry. Kapela Editors má za sebou historicky první koncert v České republice a s trochou troufalosti by se dalo říci, že tato čtveřice z Birminghamu předčila očekávání nejednoho návštěvníka.

Editors, Zdroj: archív kapely

Editors, Zdroj: archív kapely

Dne 28. listopadu britští Editors připravili pro české publikum opravdovou lahůdku. Nutno ale podotknout, že zásluhu na příjemné atmosféře  měly z velké části dvě stejně kvalitní předkapely. Ty publikum ocenilo bouřlivým potleskem. Nedoceněné byly ale délkou koncertního času, pouhou půlhodinkou.

Lehce po šesté hodině večerní pestrý, ale poloprázdný sál  přivítal první předkapelu z Kanady – Wintersleep. Pro české publikum téměř neznámá kapela dala hned první písní najevo, že tento večer bude stát opravdu za to.  Příjemným rockem naladila první nedočkavce, kterým suverénně vryla do podvědomí informaci o novém hudebním objevu. Po půlhodinovém hraní přišla půlhodinová pauza, při které se do sálu nahrnula i druhá polovina nadšenců pro indie scénu. Byla to bohužel ta sorta lidí, která nestihla včas zaregistrovat, že se začátek koncertu posunul o půlhodinu dřív. Druhá známější předkapela z anglického Brightonu Maccabees už ale hrála před zaplněným publikem plným nejen fanoušků Editors, ale i jejich vlastních. Bylo jim sice věnováno také kraťoučkých třicet minut,  zahrát ale stihli většinu pecek, jako například No Kind Word nebo Toothpaste Kisses, na které lidi čekali.

Maccabees, Zdroj: archív kapely

Maccabees, Zdroj: archív kapely

Blížila se osmá hodina a natěšené publikum, jehož složení obsahovalo kupodivu téměř všechny věkové kategorie, dvojníky jednotlivých interpretů, spoustu typů ala styl Franz Ferdinand, známé i méně známé tváře a nakonec obyčejné lidi, přivítalo na minutu přesně ve 20 hodin hvězdy večera, Editors. Ti připravili parádní show pro své hudby chtivé fanoušky. Celkem ve velkém se čekalo na to, jak si kapela koncertně poradí s interpretací nejnovější desky In This Light and On This Evening. A poradili si bravurně. Koncert byl zahájen hned stejnojmennou písní In This Light and On This Evening, při které si všichni přítomní moc dobře uvědomili, jak to asi nejspíš bude následující půldruhé hodiny vypadat.

Je přirozené, že čerstvá deska diváky do varu moc nedostává, většinou z důvodu neznalosti. V tomto případě to tak bylo až na pár výjimek také. Editors si ale tracklist namíchali tak, aby se jejich fanouškovská základna nenásilně naučila jejich novému elektro stylu, a aby zároveň uspokojila své hudební choutky pařbou na oblíbené songy z prvních dvou alb. A průřez diskografií byl opravdu  vytříbený. Ze starší tvorby zazněly z alba The Back Room písně Lights, Munich, Bullets, nebo Blood, a z alba  An End Has a Start pak například Smokers Outside the Hospital Doors  nebo The Racing Rats. Z nejnovějšího zazněly téměř všechny písně, z nichž velké ovace sklidily Papillon nebo The Big Exit. Skladby byly namíchané tak, že bezpochybně všichni posluchači odcházeli z koncertu s tím, že tato čtyřka zahrála snad všechno. Je nutné pochválit kapelu za profesionální a nadstandardní výkony jak ve hře na nástroje, tak v nové pozici obsluhy synťáků.

Tom Smith, Zdroj: blogs.laweekly.com

Tom Smith, Zdroj: blogs.laweekly.com

Editors jsou známí svým strhujícím vystoupením. Do Prahy však také zavítali s maximální zodpovědností a péčí o posluchače v naší zemi, kteří se jim na oplátku odměnili solidním přivítáním, tleskáním a zpěvem. A kdo neměl naučené texty, alespoň hrdě pěl jednu melodii za druhou. Čechy obdarovala další poctivá premiéra!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Editors obdarovali Čechy poctivou premiérou