Menu
TOPZINE.cz
Literární soutěže 2023

Edgar Allan Poe se v neděli dočkal slavnostního pohřbu

Jan Nohovec

Jan Nohovec

15. 10. 2009

edgar-allan-poe-foto-perex

Od smrti amerického spisovatele Edgara Allana Poea, který je považován za jednoho ze zakladatelů hororu a fantastiky vůbec, uplynulo minulý týden přesně 160 let. Slavný autor zemřel v roce 1849 za podivných okolností jako nepříčetný člověk a jeho pohřbu se zúčastnila jen hrstka lidí. To se rozhodli napravit současní fanoušci autora, kteří uspořádali tuto neděli v americkém Baltimoru slavnostní vzpomínkovou akci.

edgar-allan-poe-foto

Edgar Allan Poe proslul hlavně jako autor krátkých hrůzostrašných příběhů, kde mistrně nakládal s atmosférou textu a soudobého čtenáře tak přímo šokoval surovostí své práce. Jednoznačně nejúčinnějším prvkem jeho textů je strach, často se však jednalo i o pohádkové či zvířecí náměty. Jeho nejznámějšími díly jsou například báseň Havran s proslulým refrénem Nevermore – Nikdy víc, lehce upírská novela Pád domu Usherů, nebo povídka Jáma a kyvadlo z prostředí španělské inkvizice.

Že byl Poe tak výborným spisovatelem se nelze divit – samotný jeho život byl dost temný a nehezký. Narodil se do společnosti kočovných herců, v dětství mu zemřela matka. Většinu života žil u své tety v Baltimoru, s jejíž dcerou se později oženil. Dívčin náhlý skon v roce 1847 však spisovatele naprosto citově zničil, a tak nebylo divu, že Poe začal pít a chátrat. Zemřel v nemocnici, čtyři dny po té, co ho našli v bezvědomí na ulici. Byl uspořádán rychlý pohřeb s minimem truchlících, z nichž jedinou významnou postavou byl soudobý spisovatel Walt Whitman, často přiřazovaný k civilismu. Poeův náhrobní kámen byl později zničen vykolejeným vlakem, a tak místo posledního odpočinku slavného spisovatele vypadalo dodnes stejně bídně jako atmosféra všech jeho textů.

To se rozhodli změnit jeho současní skalní fanoušci, kteří v Baltimoru uspořádali tuto neděli ke stošedesátému výročí autorova úmrtí dvě smuteční mše. O účast byl už předem obrovský zájem, kapacita byla však omezena pouze na 350 osob. Maskéři tuto příležitost dokonce využili k vytvoření repliky Poeova těla, které bylo jako součást symbolického aktu převezeno na hřbitov. Kromě Baltimoru se podobné pietní akce konaly i ve městech jako Richmond nebo Filadelfie.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Edgar Allan Poe se v neděli dočkal slavnostního pohřbu