Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Džungle volá. Walczakova Amazonie přivábila do Plzně dravé mládí

Redakce

Redakce

24. 4. 2012

FOTO: Marek Adamczyk a Klára Krejsová ve Walczakově hře Amazonie (DJKT, 2012)Na klubové scéně Divadla J. K. Tyla v Plzni vznikla doslova mladá inscenace. Hru polského dramatika Michała Walczaka s názvem Amazonie o absolventech herectví nastudovali čerství absolventi DAMU.

FOTO: Marek Adamczyk a Klára Krejsová ve Walczakově hře Amazonie (DJKT, 2012)

Mundek (Marek Adamczyk) a Aneta (Klára Krejsová) touží dělat kvalitní divadlo. Okolnosti je ale donutí vyměnit umění za kýč Zdroj: Pavel Křivánek, DJKT

Třiatřicetiletý Michał Walczak je v současnosti nejplodnějším polským dramatikem. Jeho Amazonie měla českou premiéru na konci října v brněnském Buranteatru, nyní po ní sáhlo i plzeňské Divadlo J. K. Tyla, které ji umístilo na svou nejmenší scénu v Divadle v Klubu.

Hru o absolventech herectví, kteří se pod nátlakem reality musejí vzdát snů o vytvoření velkého, opravdového divadla a vzít zavděk účinkováním v přihlouplé telenovele z exotického prostředí, svěřilo vedení divadla do rukou mladým umělcům, nedávným absolventům DAMU.

Recenzujeme: Neutěšený život má třicátnice Porcie

Důvěru dostal inscenátorský tým kolem šestadvacetiletého režiséra Adama Ruta. Se scénickou výtvarnicí Anetou Grňákovou a skladatelem Janem Dřízalem se Rut zná od studií na DAMU, stejně jako s představiteli hlavních rolí Klárou Krejsovou a Markem Adamczykem.

Michal Štěrba se poslední dobou na plzeňských jevištích rád svléká. S obavami přihlíží Klára Krejsová

Ti všichni se setkali v pražském DISKu před dvěma lety při realizaci absolventského představení Ibsenova Peer Gynta. Ředitel Divadla J. K. Tyla Jan Burian, který je zároveň vedoucím katedry činoherního divadla a pedagogem oboru režie na DAMU, tedy dobře ví, jaký potenciál v sobě tito mladí umělci mají.

Krejsovou a Adamczyka na jevišti doplní jen o čtyři roky starší a televizí ostřílený Petr Konáš ze Západočeského divadla Cheb (Cesty domů, Ordinace v růžové zahradě) a dva herecky zkušenější třicátníci z DJKT Andrea Černá a Michal Štěrba.

Přečtěte si: Tyran Stránský jako Macbeth nadchl publikum

Adam Rut od podzimu působil v Jihočeském divadle jako kmenový režisér, v březnu s ním ale divadlo ukončilo spolupráci. Podle šéfa českobudějovické činohry Martina Glasera nenaplnil očekávání, které do něj vkládali. Shafferovu Černou komedii v jeho režii stáhlo divadlo ještě před premiérou. Williamsova Tramvaj do stanice Touha si zase vysloužila označení velmi průměrné inscenace.

FOTO: Marek Adamczyk, Petr Konáš a Andrea Černá ve Walczakově hře Amazonie (DJKT, 2012)

Andrea Černá se svými novými mladými hereckými partnery Markem Adamczykem a Petrem Konášem

Burian doufá, že mladému režisérovi, který se nebojí vést ostré polemiky s recenzenty, vrátí zpět sebevědomí a probudí v něm ty umělecké kvality, kvůli kterým mu na jihu Čech na konci minulé sezony nabídli angažmá.

Walczakova Amazonie nahradí na nejmenší scéně Divadla J. K. Tyla Sartrovo S vyloučením veřejnosti. O malinké jeviště Divadla v Klubu se bude střídat s Enigmatickými variacemi E. E. Schmitta, které shodou okolností zrežíroval právě Jan Burian, Rutův učitel z DAMU.

Amazonie

Divadlo J. K. Tyla (Divadlo v Klubu)

Autor: Michał Walczak

Režie: Adam Rut

Hrají: Klára Krejsová, Marek Adamczyk, Andrea Černá, Michal Štěrba, Petr Konáš  a Jaromír Lichtenberg

Premiéra: 21. dubna

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Džungle volá. Walczakova Amazonie přivábila do Plzně dravé mládí