Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Dylanův rukopis vydražen za půl milionu dolarů

Redakce

Redakce

13. 12. 2010

FOTO: Bob DylanOriginální ručně psaný text písně Boba Dylana The Times They Are A-Changin‘ byl aukční síní Sotheby’s v New Yorku tento pátek vydražen za rekordních 422 500 dolarů. Konečná suma tak nakonec převýšila očekávaný odhad téměř o polovinu předpokládané částky.

FOTO: Bob Dylan

Časy se opravdu mění, stejně jako Bob Dylan, Zdroj: archiv

Tužkou psaný a zubem času značně poničený text Dylanova slavného protest songu se tak více než úspěšně zařadil do žebříčku těch nejdráže vydražených hudebních artefaktů, mezi kterými můžeme najít i takové bizarnosti jako například vlasy Johna Lennona. Na přední příčky tohoto pomyslného žebříčku to však zdaleka nestačí. Zde vede s nesmlouvavým náskokem téměř dvou milionů dolarů Lennonův pestře pomalovaný psychedelický Rolls Royce Phantom vydražený již v roce 1982.

Jak Dylan sám uvedl v roce 1985 v rozhovoru pro časopis Rolling Stone, jeho cílem bylo nahrát skladbu s hypnotizujícím dopadem na posluchače nesoucí se v duchu irských a skotských lidových balad jako Come All Ye Bold Highway Men nebo Come All Ye Tender Hearted Maidens.

Velmi záhy se očekávaný úspěch dostavil a titulní píseň zpěvákovy třetí studiové desky si rychle vydobila pověst jakéhosi jednotícího prvku mezi americkou folkovou scénou a tehdejším hnutím za občanská práva. Stala se tak doslova hymnou tehdejší mladé revoltující generace. Hudební kritik Michael Gray ji dokonce označil za jakýsi archetyp protest songu s potenciálem písně jednotící masy.V roce 2004 byla píseň uvedena časopisem Rolling Stone na 59. místě v žebříčku 500 nejlepších písní všech dob.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dylanův rukopis vydražen za půl milionu dolarů