Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Dvorní básník básní o USA. Nově jím je Philip Levine

Redakce

Redakce

29. 8. 2011

FOTO: Philip Levine při jednom z autorských čteníAmerický básník Philip Levine si vysloužil téměř každou z literárních poct. Pulitzerova cena nebo National Book Award jsou jen malým zlomkem. Na podzim k nim přibude pocta z nejvyšších.

FOTO: Philip Levine při jednom z autorských čtení

Philipa Levina čeká povýšení na básníka státu. Zdroj: commons.wikimedia.org

Od října totiž nahradí dosavadního básníka-laureáta a bude až do května zastávat tento významný post. Dvorního básníka každoročně jmenuje knihovna amerického Kongresu. Jeho úkolem je psát básně týkající se státních událostí, přednášet v knihovně, pořádat veřejná čtení a prosazovat tak poezii.

Básník ve službách státu

Philip Levine proslul osobními verši o dělnické třídě. Ačkoli je u nás téměř neznámý, v Americe je považován za jednoho z nejlepších narativních básníků. „Jeho upřímná lyrika o práci v detroitské automobilce a o každodenní dřině už půl století podporuje umění říkat pravdu,“ prohlásil o něm knihovník Kongresu James H. Billington.

„Nemám moc úctu k autoritám,“ přiznal Levine v rozhovoru pro chicagský zpravodajský server Suntimes. „Nejdřív jsem si pomyslel: ‚Tohle nejsi ty.‘ Ale věděl jsem, že kdybych místo nepřijal, uškodil bych sám sobě. Napadlo mě: ‚Ale vždyť jsi to ty. Můžeš promlouvat k širokému publiku, které na tebe v posledních letech čekalo‘.“

Philip Levine (1928) je synem ruských emigrantů, který vyrůstal v Detroitu. Vydal již šestnáct sbírek poezie a posbíral mnohá ocenění. Své básně zasvětil právě detroitské dělnické třídě, kde byl od čtrnácti let nucen pracovat v továrnách na automobily. Mezi jeho nejznámější sbírky patří The Simple Truth (Pulitzerova cena za rok 1995) a What Work Is nebo The Mercy.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dvorní básník básní o USA. Nově jím je Philip Levine