Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Dvě sbírky, jedna výstava: Špičky české moderny přijely do Roudnice

Redakce

Redakce

28. 2. 2012

OBR: Vystaven je i Stigmatizační objekt Aleše Veselého V Galerii moderního umění v Roudnici nad Labem máte v těchto dnech jedinečnou možnost obdivovat špičková díla české moderny druhé poloviny 20. století. Kvalitní domácí sbírka je navíc až do 15. dubna obohacena o zápůjčky ze severu Moravy.

OBR: Vystaven je i Stigmatizační objekt Aleše Veselého

Sochařskou složku výstavy zastupuje např. stigmatický objekt Aleše Veselého. Zdroj: Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

V rámci cyklu Regionální galerie, který průběžně seznamuje návštěvníky s nejkvalitnějšími uměleckými kolekcemi sesterských institucí, vznikla výstava Ostrava! Ostrava! aneb Nejen zlatá šedesátá ze sbírek Galerie výtvarných umění v Ostravě. Jejím cílem je představit široké veřejnosti díla české moderny z bohatých ostravských fondů. Zároveň zde divák dostává příležitost porovnat charakter dvou odlišných kolekcí, které by jinak neměl možnost vidět vedle sebe.

Obr: Pohled do expozice výstavy Ostrava! Ostrava!

Pohled do expozice výstavy Ostrava! Ostrava! Zdroj: Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

Za více než osmdesát let své existence se Galerii výtvarného umění v Ostravě podařilo vybudovat jednu z nekvalitnějších uměleckých sbírek u nás, která zahrnuje exponáty od středověku až po současnost. Obsahuje mimo jiné významné soubory italské barokní malby a kresby či ruského klasického malířství. Logickou převahu má však české umění od 19. století po současnost.

Roudnická umělecká kolekce s více než stoletou tradicí pokrývá především přelom 19. a 20. století, proto se v aktuální výstavě galerie zaměřila na tvorbu druhé půli 20. století, s důrazem na klíčová 60. léta. Právě toto období totiž přineslo po předchozím umrtvení umělecké scény názorovou proměnu řady autorů, která vedla k postupnému navázání na předválečnou modernu a vyrovnání se s vývojem v ostatní Evropě.

OBR: Obraz Jiřího Načeradského "Běžci"

V expozici jsou zastoupena i taková jména, jako je Mikuláš Medek či Vladimír Boudník, kteří zásadním způsobem ovlivnili mladší generaci umělců – především vlnu strukturální abstrakce. Současně se formoval i proud poabstraktní asambláže, nové figurace či česká větev konstruktivismu, se kterou korespondují zejména rané monumentální plastiky Stanislava Kolíbala.

Výstava Ostrava! Ostrava! bezesporu potěší všechny zapálené modernisty stejně jako poučí všechny, kteří dosud neví, co je to informel.

Ostrava! Ostrava! aneb Nejen zlatá šedesátá ze sbírek GVU v Ostravě

Galerie moderního umění v Roudnici nad Labem

9.2. – 15.4. 2012

Kurátor: Alena Potůčková

Otevírací doba: Út – Ne 10 – 12 a 13 – 17

Vstupné: 60 Kč/30 Kč

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dvě sbírky, jedna výstava: Špičky české moderny přijely do Roudnice