×
TOPZINE.cz

Dvě provokativní výstavy současnosti. Erotika v umění, která osloví

Výstava Sade: Attaquer le Soleil, Zdroj: www.bicentenaire.marquis-de-sade.com

Výstavy s erotickým podtextem jsou vždy zajímavým lákadlem pro veřejnost, nicméně aby jejich provedení bylo vkusné, to už se tak často nestává. Přinášíme tipy na dvě výstavy, které momentálně probíhají a rozhodně splňují atributy provokativnosti i kvality provedení. Zůstává jen na vás, zda některou z nich navštívíte.

Ana Mendieta, Zdroj: www.galerierudolfinum.cz
Ana Mendieta. Zdroj: www.galerierudolfinum.cz

Intimita v pojetí Any Mendiety

V pražském Rudolfinu je od začátku října k vidění zajímavá výstava kubánské výtvarnice Any Mendiety nazvaná Traces / Stopy. Výstava byla vytvořena ve spolupráci s Harward Gallery v Londýně pod vedením zkušené kurátorky Stephanie Rosenthal, což vzhledem k jejím posledním projektům zaručuje pozoruhodnou vizuální zkušenost.

Osobitá umělkyně Ana Mendieta sice vyrůstala ve Spojených státech, nikdy však nezapomněla na kruté životní podmínky Kuby za dob revoluce v roce 1961, kdy její rodina strádala. Její umění tak nepostrádá touhu po návratu ke kulturnímu dědictví rodné země, zdůraznění gesta a lidské identity, ale zároveň přináší emotivní zdůraznění ženskosti. V jejích dílech dochází především k propojení tělesného náboje s živelností přírody, což je patrné jako pojítko celé výstavy.

Ana Mendieta, Zdroj: www.galerierudolfinum.cz
Ana Mendieta. Zdroj: www.galerierudolfinum.cz

Ana Mendieta patří mezi aktuálně objevované umělce, jež Rudolfinum postupně představuje českému publiku. Výstava je k vidění až do 4. ledna 2015.

Markýz de Sade v konzervativním francouzském prostředí

Velmi ambiciózním projektem letošního roku se stala výstava s názvem Sade: Attaquer le soleil, která probíhá až do 25. ledna příštího roku v pařížském Musée d’Orsay. Ti z vás, kteří povídky Markýze de Sade znají, jistě překvapí pojetí výstavy na úrovni.

Její koncept byl totiž vytvořen za přispění evropských galerií a představuje tak kontroverzní projekt, který ale zaručuje kvalitní uměleckou podívanou. Pokud plánujete cestu do Paříže, rozhodně si jej nenechte ujít.

Jak se Vám líbil tento článek?
Jak se Vám líbil tento článek?


Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..