Dvě provokativní výstavy současnosti. Erotika v umění, která osloví

Výstava Sade: Attaquer le Soleil, Zdroj: www.bicentenaire.marquis-de-sade.com

Výstavy s erotickým podtextem jsou vždy zajímavým lákadlem pro veřejnost, nicméně aby jejich provedení bylo vkusné, to už se tak často nestává. Přinášíme tipy na dvě výstavy, které momentálně probíhají a rozhodně splňují atributy provokativnosti i kvality provedení. Zůstává jen na vás, zda některou z nich navštívíte.

Ana Mendieta, Zdroj: www.galerierudolfinum.cz
Ana Mendieta. Zdroj: www.galerierudolfinum.cz

Intimita v pojetí Any Mendiety

V pražském Rudolfinu je od začátku října k vidění zajímavá výstava kubánské výtvarnice Any Mendiety nazvaná Traces / Stopy. Výstava byla vytvořena ve spolupráci s Harward Gallery v Londýně pod vedením zkušené kurátorky Stephanie Rosenthal, což vzhledem k jejím posledním projektům zaručuje pozoruhodnou vizuální zkušenost.

Osobitá umělkyně Ana Mendieta sice vyrůstala ve Spojených státech, nikdy však nezapomněla na kruté životní podmínky Kuby za dob revoluce v roce 1961, kdy její rodina strádala. Její umění tak nepostrádá touhu po návratu ke kulturnímu dědictví rodné země, zdůraznění gesta a lidské identity, ale zároveň přináší emotivní zdůraznění ženskosti. V jejích dílech dochází především k propojení tělesného náboje s živelností přírody, což je patrné jako pojítko celé výstavy.

Ana Mendieta, Zdroj: www.galerierudolfinum.cz
Ana Mendieta. Zdroj: www.galerierudolfinum.cz

Ana Mendieta patří mezi aktuálně objevované umělce, jež Rudolfinum postupně představuje českému publiku. Výstava je k vidění až do 4. ledna 2015.

Markýz de Sade v konzervativním francouzském prostředí

Velmi ambiciózním projektem letošního roku se stala výstava s názvem Sade: Attaquer le soleil, která probíhá až do 25. ledna příštího roku v pařížském Musée d’Orsay. Ti z vás, kteří povídky Markýze de Sade znají, jistě překvapí pojetí výstavy na úrovni.

Její koncept byl totiž vytvořen za přispění evropských galerií a představuje tak kontroverzní projekt, který ale zaručuje kvalitní uměleckou podívanou. Pokud plánujete cestu do Paříže, rozhodně si jej nenechte ujít.

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

Martina Knapová
Autorka studuje dějiny umění na Karlově univerzitě. Ve volném čase se věnuje psaní recenzí k výstavám, fotografování a cestování. Ráda by se v budoucnosti uplatnila na poli kurátorství a výtvarné kritiky.

Buďte první, kdo okomentuje tento článek!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*