Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Dvě budovy pod jednou střechou. Prohlédněte si nové muzeum umění v Riu

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

14. 4. 2013

Jak dostat dvě oddělené budovy pod jedinou střechu? To vymysleli brazilští architekti. Dvě budovy nově otevřeného muzea umění v Riu de Janeiru překlenuli zvlněnou betonovou strukturou.

Rio de Janeiro se svědomitě chystá na hostitelství Světového poháru v roce 2014 a také Olympijských her 2016. Obnova města je tak v plném proudu a první vlaštovkou z kategorie muzeí je právě Museu de Arte do Rio: městské muzeum umění.

Architekti z brazilské firmy Bernardes + Jacobsen Arquitetura proměnili v muzeum dvě doposud nevyužívané městské budovy. Novější z nich původně byla o dvě patra vyšší; přebytečná poschodí tedy nechali zbourat a obě stavby pak překlenuli zvýšenou střechou. „Inspirovali jsme se mořskými vlnami,“ prohlásil Bernardo Jacobsen. „Střecha navíc ve výsledku vypadá, jako by se vznášela.“

Galerie, škola i bar

Pro návštěvníky je pod netradiční střechou k dispozici venkovní bar, navíc nabízí prostor pro konání nejrůznějších událostí. Samotné muzeum sestává z osmi galerií, které jsou situovány ve čtyřech téměř identických poschodích. Veřejnosti jsou v současnosti otevřeny čtyři výstavy brazilského i světového umění.

Třetí budova v komplexu je věnována umělecké škole a k muzeu je připojena můstkem. Jedná se o prostory pro výuku a workshopy, v horních patrech je umístěna knihovna a aula.

Do roku 2016 se ještě v Riu chystá otevřít Muzeum obrazu a zvuku a Muzeum latinskoamerického umění.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dvě budovy pod jednou střechou. Prohlédněte si nové muzeum umění v Riu