Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

DVD Žena v Berlíně: Nelítostný pohled na válečné hrůzy

Jiří Hannich

Jiří Hannich

23. 3. 2010

Zena-v-BerlineVálka je krutá od začátku až do svého úplného konce. Osvobození Berlína Rudou armádou v roce 1945 provázely odsouzeníhodné scény znásilňování bezbranných žen, jimž nemohl nikdo přijít na pomoc. K této závěrečné kapitole druhé světové války se vrací drama Žena v Berlíně.

Zdroj: distributor filmu

Žena v Berlíně Zdroj: distributor filmu

Film

Píše se 26. duben 1945. Až do příchodu Rudé armády nebyli v Berlíně prakticky žádní muži. Rusové teď pochodují na Říšský sněm a německé dívky a ženy jsou jim vydány na pospas. Opakovaná znásilnění nejsou ničím neobvyklým, velitelství Rudé armády barbarské činy svých vojáků přehlíží. Ze zničeného města se stalo semeniště hříchu, v němž se ženy nesnaží udržet si svou počestnost (ta už je dávno ztracena), ony bojují o holý život. A zdá se, že jsou psychicky odolnější než Němci, kteří se po válce vrací z fronty.

Film se především soustředí na pohnutý osud mladé ženy (Nina Hoss), která nabízí své sexuální služby civilizovanému důstojníkovi (Evgenij Sidikhin) a ten jí na oplátku poskytuje ochranu před bestiálním chováním ostatních příslušníků Rudé armády. Předlohou této narativní koncepce je deník zpočátku anonymní autorky, jehož první vydání vzbudilo u Němců obrovské pohoršení a nenávistné reakce (dílo bylo považováno za hanbu německých žen). Další výtisky vyšly až po autorčině smrti, podle všeho jí byla novinářka Marta Hillers.

Zdroj: distributor filmu

Žena v Berlíně Zdroj: distributor filmu

DVD

Disk nabízí český a německý zvuk (Dolby Digital 5.1) a k němu české titulky (mj. také pro neslyšící). Vše si lze samozřejmě nastavit prostřednictvím interaktivního menu.

Žánr: Drama/Válečný

Stopáž: 131 minut

Režie: May Färberböck

Hrají: Nina Hoss, August Diehl, Evgenij Sidikhin, Juliane Köhler

Zvuk: česky, německy (Dolby Digital 5.1)

Titulky: české (i pro neslyšící)

Bonusy: interaktivní menu, výběr scén

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

DVD Žena v Berlíně: Nelítostný pohled na válečné hrůzy