Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

DVD Sluha dvou pánů bylo slavnostně pokřtěno Miroslavem Donutilem

FOTO: Miroslav Donutil na křtu DVD Sluha dvou pánů v kavárně PlatýzVe čtvrtek 3. února pokřtil v kavárně Platýz Miroslav Donutil DVD se záznamem nejúspěšnějšího představení činohry Národního divadla. Samozřejmě není řeč o ničem jiném, než o Goldoniho komedii Sluha dvou pánů. Při příležitosti životního jubilea herce, který tuto hru proslavil a již 17. sezónu hraje legendární postavu sluhy Truffaldina, Národní divadlo vydalo DVD s novým záznamem představení.

FOTO: Miroslav Donutil na křtu DVD Sluha dvou pánů v kavárně Platýz

Miroslav Donutil Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

V dnešní době tuto již klasickou hru z repertoáru činohry Národního divadla zná snad každý. A není ani tajemstvím, že ji proslavila právě hlavní postava mazaného a věčně hladového sluhy Truffaldina, kterého ztvárnil Miroslav Donutil. Před touto hrou však žil a hrál v Brně.

Když tehdy dostal nabídku na tuto roli, musel se nejdříve rozhodnout, zda má odjet do Prahy a opustit divadlo Husa na provázku (dále již Provázek), ve kterém byl téměř 20 let v angažmá. Jeho kolega Bolek Polívka mu k tomu řekl: Tady budeš chybět, tam budeš přebývat.“ Naštěstí se nakonec rozhodl do Prahy odjet a jako Truffaldino sklízí divácké ovace již sedmnáctým rokem.

FOTO: Jan Hájek s Miroslavem Donutilem v představení Sluha dvou pánů v Národním divadle v Praze

Sluha dvou pánů (Jan Hájek a Miroslav Donutil) Zdroj: Národní divadlo Praha

Hra měla premiéru 22. září roku 1994. Od té doby se odehrálo přes 460 repríz a dosud se nestalo, že by jediné místečko v hledišti přišlo nazmar – na každé představení jsou vždy všechna sedadla beznadějně vyprodaná. „Stane se to jenom inscenaci, která s tím dopředu nepočítá,“ dodává k tomu s úsměvem režisér inscenace Ivan Rajmont.

FOTO: Miroslav Donutil na křtu DVD Sluha dvou pánů v kavárně Platýz

Miroslav Donutil s novým DVD Sluha dvou pánů Foto: Vojta Herout, Topzine.cz

Miroslav Truffaldino Donutil slaví 7. února šedesáté narozeniny. Ač byl záznam tohoto představení už jednou pořízen (v roce 2000), Národní divadlo připravilo pro svého předního umělce překvapení v podobě nového záznamu. Ten byl natočen po deseti letech, kdy herci přicházeli a odcházeli, měnila se obsazení, občas i ztvárnění některých scén, ale Truffaldino zůstával stále stejný. DVD se záznamem bylo obohaceno navíc druhým diskem s bonusy, na kterém se nachází i téměř hodinový dokument Sluha jako fenomén, režiséra Romana Proroka. Celým dokumentem vás bude provázet Miroslav Donutil s Ivanem Rajmontem.

„To, že jsem si na začátku zkoušení téhle inscenace zvolil diváka jako svého dalšího partnera, se stala úžasná věc. Na každou reprízu přijde jiný partner. A to je veliká výzva, protože nikdy nemůžeš vědět, jak ten partner, který je zcela nový, bude reagovat,“ říká Miroslav Donutil.

FOTO: Slavnostní křest DVD Sluha dvou pánů v kavárně Platýz

Slavnostní okamžik večera - křest DVD

DVD bylo slavnostně pokřtěno v kavárně Platýz. Křestu se spolu s Miroslavem Donutilem zúčastnili i jeho herečtí kolegové Jan BidlasJanem Novotným, Ondřej Černý (ředitel Národního divadla Praha) a Roman Prorok (režisér dokumentu Sluha jako fenomén). Ivan Rajmont se zúčastnit bohužel nemohl pro své pracovní záležitosti na Slovensku.

Pokud jste snad ještě neviděli naživo Sluhu dvou pánů v Národním divadle a ani nezhlédli televizní záznam této inscenace, máte od února příležitost zakoupit DVD v pokladně Národního divadla.

DVD Sluha dvou pánů

Vydalo Národní divadlo roku 2011

Autor: Carlo Goldoni

Režie: Ivan Rajmont

Hrají: Miroslav Donutil, Jan Novotný, Jaromíra Mílová, Karel Pospíšil, Kristýna Hrušínská a další

Hodnocení: 5*****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

DVD Sluha dvou pánů bylo slavnostně pokřtěno Miroslavem Donutilem