Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Dušan Tománek šmíroval Aloise Nebela. A teď vystavuje jeho fotografie

FOTO: Alois Nebel-foto Dušan TománekPokud vás zaujal film Alois Nebel, pak máte poslední možnost zhlédnout výstavu fotografií, která zachycuje natáčení tohoto ojedinělého snímku. Výstava Alois Nebel ve fotografii je k vidění v pražské Langhans Galerii pouze do neděle.

FOTO: Alois Nebel-foto Dušan Tománek

Černobílé fotografie výborně  zachycují  ponurou náladu, Zdroj: langhansgalerie.cz

Od 29. září do 13. listopadu probíhá v prostorách Langhans Galerie výstava s názvem Alois Nebel ve fotografii. Výstava představuje několik desítek fotografií Dušana Tománka, které divákovi přibližují atmosféru natáčení celého filmu, který byl vytvořen technikou rotoskopie.

Tato velice náročná a zdlouhavá technika byla patentována již roku 1917 a dodnes není moc používána. Film se totiž musí nejprve natočit klasicky s herci a až poté je rámeček po rámečku překreslován animátory. Tvůrci filmu zvolily tuto techniku proto, že zachovává plynulost a realističnost pohybu postav i předmětů. Výsledkem je tak animovaný film obohacený o jedinečnou mimiku a gesta herců.

Surrealistický nádech

Fotograf Dušan Tománek začal své snímky pořizovat již v létě 2008 od samého počátku natáčení. Dalo by se říci, že jde o pouhé dokumentační fotografie k filmu neboli fotosky, na kterých není nic zvláštního. Výstava vás ovšem přesvědčí o opaku.

FOTO: alois-nebel-ve-fotografii

Fotografie zachycující snímek z natáčení

Fotografie vznikaly po celou dobu jakoby šlo o skrytou kameru. Dušan Tománek popisuje svou práci tak, že herce vlastně šmíroval a fotil je, když o něm nevěděli. Díky tomu vznikly syrové fotografie zachycující neexistující film, který sloužil pouze jako podklad pro animátory.

Podivné přízraky

Na výstavě tak můžete vidět černobílé fotografie herců se zabílenými tvářemi a zvýrazněnými konturami, které umožňují animátorům lépe zachytit jejich charakteristické rysy. Postavy díky tomu vypadají jako přízraky ztracené v čase.

Čtěte také: RECENZE: Alois Nebel. Černobílá pecka z Čech útočí na Oscary

Další kategorii tvoří zvláštní zátiší z běžných filmařských propriet jako jsou mikrofony, reflektory nebo torza filmových kulis v kombinaci s tesknou jesenickou krajinou.

Výstava bezesporu nabízí jedinečný pohled do zákulisí natáčení filmu. Na druhou stranu, pokud si její návštěvu chcete opravdu náležitě vychutnat a pochopit proces tvorby animátorů, je ideální nejdříve tento snímek vidět. Budete si muset ovšem pospíšit, výstava totiž končí již tuto neděli.

Alois Nebel ve fotografii

Langhans Galerie Praha

29.9. – 13.11.2011

Út- Ne 13,00 – 19,00

60 Kč / 30 Kč

www.langhansgalerie.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dušan Tománek šmíroval Aloise Nebela. A teď vystavuje jeho fotografie