Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Dürer, Cranach, Holbein. Náhlédněte do historie německého portrétu

Kamila Nováková

Kamila Nováková

26. 12. 2011

FOTO: Albrecht Dürer - Portrét mladé Benátčanky, 1505Až do poloviny ledna můžete v mnichovské Kunsthalle obdivovat portrétní umění německých mistrů. Co výstava nabídne a jak se liší severská renesance od italské?

FOTO: Albrecht Dürer - Portrét mladé Benátčanky, 1505

Dürer patří k nejznámějším německým renesančním umělcům Zdroj: hypo-kunsthalle.de

Německé portrétní umění se začalo rozvíjet přibližně koncem 15.století, kdy v severní Evropě doznívala pozdní gotika. S příchodem renesance se portrétování stávalo stále dominantnějším. Přesto bylo malířství nadále považováno za řemeslo a obdivuhodné práce navíc zůstávaly a dodnes zpola zůstávají zastíněny slávou italských či nizozemských mistrů.

FOTO: Hans Holbein mladší - Charles de Solier, 1534/35

Holbein dovedl zachytit i charakter člověka

Právě probíhající výstava prezentuje přes 170 děl z přelomu 15. a 16. století, která vytvořili přední umělci německy mluvících zemí, jakými jsou Albrecht Dürer (1471 – 1528), Lucas Cranach starší (1472 – 1553) a Hans Holbein mladší (1497/98 – 1543). Předkládá tak vývoj portrétu při přechodu z pozdního středověku do raného novověku

Italská líbivost a idealizace

Jedním z  prvních, kdo přinesl oživení do severských obrazů, byl právě Dürer. Podnikal mnoho cest na Apeninský poloostrov a místní umění ho ovlivnilo. Z pláten se sice i nadále šíří chlad, avšak ne tolik ostrý. Do kontrastu s ním lze dát snahu o líbivost, kterou nacházíme v renesančních dvorských obrazech z Itálie, na nichž jsou panovníci často idealizováni.

Kromě maleb si můžete prohlédnout kresby, grafické listy, medaile nebo sochy. Nechybí ani doprovodné texty, přinašející částečný výklad dějin společnosti.

FOTO: Lucas Cranach mladší - Portrét mladého muže, 1500

Kromě dvorských portrétů maloval Cranach také akty, jež se těšily velké oblibě.

Kdo by si myslel, že uvidí pouze portréty vysoce postavených německých aristokratů, hluboce by se mýlil. Důkazem je třeba Holbeinova tvorba. Jeho mecenášem byl anglický král, a tak není divu, že zachycoval osobnosti zdejšího dvora. Přestože byl prostý lid dle tehdejších mravů nehodný zobrazení, zhlédnete i jejich podobizny. Pohled na skvostné oděvy boháčů stejně jako na ztrhané tváře chudých tak přináší ucelený obraz společnosti, jež tu žila před pěti sty lety.

Dürer – Cranach – Holbein
Die Entdeckung des Menschen: Das deutsche Porträt um 1500

Datum: 16. září 2011 – 15. ledna 2012

Místo: Kunsthalle der Hypo-Kulturstiftung, Mnichov

Vstup: 11€/5€

hypo-kunsthalle.de

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dürer, Cranach, Holbein. Náhlédněte do historie německého portrétu