Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Duo violoncellistek Tara Fuki vás na albu Sens unese do říše snů

Jaroslav Pustina

Jaroslav Pustina

23. 1. 2011

V listopadu oslavily tyto dvě mimořádné dámy desetileté výročí své pouti po strunách snů a nadělily nám fascinující hudební kousek Sens. S minimálními prostředky dokázaly zhmotnit prchavé snové okamžiky, intimní zpovědi našich nejhlubších přání a stesků. Protančily se až do hloubi lidské duše s lehkostí jarního vánku a tam rozpředly své písně.

Duo Tara Fuki, Zdroj: myspace.com

Dvojice violoncellistek Tara Fuki tvořené Androu Konstankiewicz – Nazir a Dorotou Bárovou není v Českých zemích příliš známa. Koncertují především v zahraničí, ačkoli mají kořeny na severní Moravě, kde také studovaly. Pro svoje hudební vyznání si vybraly polštinu, které se zásadně drží na celém albu. Na sykavkách založený jazyk jim plyne ze rtů s takřka takovou lehkostí, s jakou ovládají své nástroje.

Jen zpěv a violoncella

Sens znamená v překladu Smysl. Je to album, které si bezpochyby zaslouží velkou pozornost alternativní scény. Dokazuje totiž, že i s minimem se dá vytvořit plnohodnotné a navíc velmi povedené album pro romantické snílky. Jen dvě violoncella a zpěv. To je vše, co stačí. Snad jen jako bonus nám přidaly jednu skladbu založenou na nástroji hang, což je obdoba steel drumu z Trinidadu.

Spánek přichází a předivo snu se rozplétá

Album otevírá improvizovaná skladba Tobě, která skvěle uvádí do takřka hodinového snu, který následuje. První polovina alba je pak naprosto dokonalou symfonií nálad, tónů a barev. Píseň Moje Serduszko (Moje Srdce) je hypnotickou sugescí melancholického čekání. Neustále se opakující verš „Moje srdíčko spí a čeká na člověka“ naprosto dokonale navazuje na úvodní improvizaci.

Titulní song Sens, v překladu Smysl, pak přináší do alba trochu svižnější tempo, avšak při zachování ženské subtilnosti. Melodie připomíná atmosféru jarní slavnosti, což je zvláště ve studených lednových dnech vítaným zahřátím.

U v pořadí třetí písně Wiosenna Piosenka (Jarní píseň) se trochu pozastavím, protože ji považuji za vrchol celého alba. Při jejím poslechu se totiž asociace jen hrnou a vy se propadáte do měkké trávy na lesní mýtině za úsvitu prvního jarního dne, kdy se příroda probouzí a shazuje ze sebe zbytky zimy. Když vás pomalý nástup uspí, vetře se vám do sna decentní zvonkohra roztávajících vloček sněhu. Zpěv zhruba ve dvou třetinách skončí a brnkavé violoncello se zvonkohrou a občasným zatřesením maracasem nechá slunce vystoupit až nad vrchol stromů. Magie jest dokonána.

Uspaly i sebe sama

Oproti tomu následující píseň Moment je jeden z nejslabších článků alba. Problém je, že stěží zapadá do subtilní atmosféry zbytku alba, a pokud ano, tak je to sen dosti nepříjemný. Zpěv zde ztrácí ženskou jemnost a stáčí se spíše do lehké hysterie, která posluchače zneklidní a vytrhne ze sna. Z tohoto pádu se pak už Sens nikdy zcela nevzpamatuje a druhá polovina hudebně pokulhává za první. Oproti tomu je ale druhá část o dost více založená na poezii.

Písně Zwierciadlo (Zrcadlo) a Pragnienia (Touha) jsou pak průměrnější, což ovšem v kontextu tohoto alba pořád stále ještě znamená výborné. Hudebně jsou dosti komorné, skvěle nazpívané a hlavně úžasně poetické. V případě Pragnienie je to hlavně tím, že jde o hudební zpracování básně Krzysztofa Kamila Baczynského. Na albu najdeme ještě jeden jeho text, a to v poslední písni s výmluvným názvem Spiew do snu.

Celkově je Sens výborné album plné hlubokého citu a jemných nuancí nálad. Nejde o hudbu, kterou byste si pustili ve společnosti. A to ani v intimní. Samota totiž z tohoto alba prýští každým dechem a notou. Nejde však o samotu zatěžující a smutnou, jde tu o intimní melancholii, jemnou jako mlha a stejně tak prchavou. Je to zkrátka Smysl.

Tara Fuki – Sens
Vydalo: Indies Scope
Vydáno: 2010
Celkový čas: 51:45
Seznam skladeb: Tobě, Moje serduszko, Sens, Wiosenna piosenka, Moment, Zwierciadlo, Pragnienia, Kolorowe szkielka, Slova, Spiew do snu

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Duo violoncellistek Tara Fuki vás na albu Sens unese do říše snů