Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Dumáte, kam ukládat peníze na horší časy? Poradíme vám

Rádi byste si začali dávat peníze stranou a přemýšlíte, který způsob se vám vyplatí nejvíce? Jednou z oblíbených možností je právě spořicí účet. Jak funguje a jaké má výhody a nevýhody?

Jaké máte možnosti spoření peněz?

Pokud jste se rozhodli, že začnete šetřit a peníze si ukládat stranou, pak se vám nabízí hned několik možností. Buď můžete do něčeho investovat, ukládat si peníze v rámci běžného účtu do pokladničky, nebo využít termínovaný vklad či spořicí účet.

Na investici potřebujete trochu větší obnos peněz, aby to mělo smysl. Pokud startujete od nuly, je lepší zvolit jinou variantu. Na běžném účtu sice můžete odkládat peníze do pomyslné pokladničky, ale reálně tu hrozí riziko, že s nimi na konci měsíce stejně budete kalkulovat. Termínovaný vklad má sice zajímavé procento zúročení, ale peníze jsou zafixované na předem danou dobu. Právě proto hodně lidí dává zelenou hlavně spořicímu účtu.

Jaké výhody nabízí spořicí účet?

  • Peníze si můžete vybrat kdykoli.
  • Riziko, že o finance přijdete, je velmi nízké, zákon vás v tomto případě chrání.
  • U většiny bank nemusíte skládat minimální vklad.
  • Účet založíte snadno online a spravujete jej prostřednictvím internetového bankovnictví.

Výhodný spořicí účet vybírejte podle zúročení

Jak funguje spořicí účet, už víte. Důvod, proč ho někteří lidé nezakládají a raději volí jiný produkt, je nižší úrok. Až u 2/3 bank se nabídky zúročení pohybují kolem 0,5 % ročně, což je poměrně málo. Zbylá třetina pak nabízí něco přes 1 %. Jeden z nejvýhodnějších spořicích účtů najdete například u české Banky CREDITAS, kde získáte roční úrok 2 %. Navíc vám tu odpadá povinnost založit i běžný účet, na rozdíl od jiných bank, které tuto podmínku mají.

Na spořicím účtu jsou vaše peníze v bezpečí

Je pro vás těžké si spočítat, kolik peněz našetříte díky spořicímu účtu například za rok, nebo dva? Na stránkách Banky CREDITAS si v kalkulačce jednoduše zadáte, kolik hodláte na účet měsíčně spořit, a hned zjistíte, kolik peněz skutečně našetříte. Je pak zcela na vašem uvážení, kdy si peníze vyberete. Ze zákona jsou navíc vaše finance pojištěny až do výše 100 000 EUR nebo odpovídající částky v jiné měně.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dumáte, kam ukládat peníze na horší časy? Poradíme vám