Menu
TOPZINE.cz
Architektura a stavitelství

Dům obložil 180.000 špunty od vína. Je k vidění v Mutěnicích na Moravě

Redakce

Redakce

16. 6. 2012

Dům zedníka Miroslava Svobody je ukázkou toho, jak vás může ovlivnit skutečnost, že bydlíte ve vinařském kraji. Tento zedník z Hodonínska se rozhodl, že si svůj dům obloží korkovými špunty!

OBR: Korkový dům - Mutěnice

Jihomoravský vinařský kraj se stal inspirací pro originální obložení domu korkovými špunty. Zdroj: odditycentral.com

Když si pan Svoboda stavěl svůj dům, nechal na jedné zdi volné místo ve tvaru kruhu, do kterého mu měl jeho kamarád malíř namalovat obraz. K tomu ale nakonec nedošlo, a tak se rozhodl do prázdného místa vyložit obrazec ze špuntů od vína. Tak tedy vznikl nápad na obložení celého domu tímto způsobem. Dnes už je celý dům dokončen a celkově bylo na jeho obložení spotřebováno 180.000 korkových špuntů.

Vlastní technologie

Špunty je před připevněním potřeba speciálně upravit. Nejprve je nutné je vydezinfikovat, aby byly zbaveny pachu vína a aby nemohlo dojít k jejich zplesnivění. Poté se nechají vyschnout na prodyšných pytlích. Každý špunt se podélně rozřízne a obkladovým lepidlem se přilepí přímo na zeď.

Korek se běžně používá jako tepelná izolace, v tomto případě je smysl obkladu skutečně spíše estetický. Špunty nejsou kladeny stále rovnoměrně vedle sebe, ale majitel domu vytváří na zdi i různé obrazce.

OBR: Korkový dům - Mutěnice

Mutěnický dům se stává místní atrakcí.

Jeho nápad samozřejmě zaujal nejen sousedy a přátele, kteří mu byli dodavateli stavebního materiálu – tedy zátek od vína, ale i běžné turisty, a o zhlédnutí jeho netradičního domu ve slováckých Mutěnicích je velký zájem. A protože jeho dílo odráží regionální vinařskou tradici, místní organizace cestovního ruchu už dům pana Svobody zařadily mezi své turistické atrakce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dům obložil 180.000 špunty od vína. Je k vidění v Mutěnicích na Moravě