Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Duffy opustila své království a přišla s albem Endlessly

Vlastimil Blažek

Vlastimil Blažek

27. 11. 2010

Bylo nebylo, za devatero horami, devatero řekami, v zemi zvané Anglie, narodila se 23. června 1984 Aimeé Ann Duffy, která si do dnešního dne říká jen Duffy.

Duffy

Duffy, Zdroj: Universal Music

Duffy začala zpívat už v šesti letech a stále při sobě nosila věc, které říkala notebook, kam si zapisovala nové a nové texty svých písní. Servírka, zpěvačka v nejrůznějších kapelách, účinkující v televizní show. To vše Duffy stihla, než si jí konečně všimli královští producenti a nahrála debutové album Rockeferry. Této princezně se začalo dařit a důkazem budiž šest a půl milionu prodaných desek. V jejím království se nyní oslavuje její nové album Endlessly, které v Zemi české vyjde už v pondělí 29. listopadu 2010.

Již první skladba dokazuje, proč se Duffy stala po celém světě tolik oblíbená. Její hlas převyšuje všechny nástroje, na které se v písničce hraje. A že jich není málo. Na plese, kde Duffy zazpívá tuto první píseň, začíná vše potleskem. A tleskat by se mělo jistě v každém singlu tohoto CD.

Albert Hammond je i producent

Nejen královnu s králem vyzývá k tanci při písni číslo dvě. Too Hurt To Dance je spojením klasické a současné hudby, čímž by se Duffy neztratila ani ve svém království a neztratí se jistojistě ani v současnosti.

Velikým pomocníkem jí byl Albert Hammond, tajný společník princezny Duffy, který nebyl jen textařem, ale také producentem některých skladeb. Virtuózům muselo být při třetí Keeping My Baby pěkně horko. Vystačit zpěvačce byl zřejmě nelehký úkol. Ale také trumpetisté a bubeníci byli jistě zpocení. Když už byla řeč o Albertu Hammondovi, tak právě on má z velké části podíl na Well Well Well, který je singlem, jejž Duffy pustila na vlny rádií. A jen v království internetovém vidělo Well Well Well již více než jeden a půl milionu lidí.

Když Duffy potkala truhláře, který měl nástroj zvaný kytara, zkusila s ním zpívat Endlessly, jenž bude hitem i díky mandolíně, která truhláři pomohla. A možná právě jemu zpívá, že ho nekonečně hledala.

To byl ten slavný den, kdy k nám byl zaveden elektrický proud

Jakmile byla zavedena elektrika, zapojil ji truhlář do nástroje, kterému už dnes i my říkáme kytara, a doprovodil svou novou kamarádku při dalším songu Breath Away. Kolemjdoucí zpívali sborově nádherné Uuuuuhh uuuuhh a slyšet bylo i houslisty z dalekého zámku. A když už si Duffy myslela, že je po všem, narazila na podnik, na kterém svítil nápis Diskotéka. Šikovný mladík jménem DJ jí pomohl mixnout Lovestruck, která ji zrovna napadla. A že se jim to hodně povedlo.

Po cestě zpátky do minulosti si Duffy zazpívala písničku Girl. Nejhorší zřejmě bylo, když se dostala zpátky domů, kde si celá smutná zapěla Hard For The Heart. Asi se jí zastesklo po elektrice a DJs. Naštěstí je tohle všechno jen pohádka a Duffy je s námi v přítomnosti. Máme to štěstí její písně poslouchat a vřele doporučuji její nové CD. Endlessly je album, které dokáže zavést na místa nepoznaná, ale i dobře známá. Jediná chyba této výpravy je její délka.

Duffy – Endlessly

Vydáno: 29. listopadu 2010

Celkový čas: 36:39

Skladby: My Boy, Too Hurt To Dance, Keeping My Baby, Well Well Well, Don´t Forsake Me, Endlessly, Breath Away, Lovestuck, Girl, Hard For The Heart

Vydalo: Universal Music

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Duffy opustila své království a přišla s albem Endlessly