Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Duchovní (audio)kniha i pro ateistu? Čtyři dohody

Redakce

Redakce

28. 7. 2010

Obal audioknihy Čtyři dohodyMezi nejprodávanější audioknihy vydavatelství Tympanum se právem zařadila kniha Čtyři dohody mexického doktora a léčitele Dona Miguela Rize. Stačí si jen udělat čas, zapnout přehrávač a už jen poslouchat známý hlas Jaroslava Duška. Jako doprovod svou kytaru rozehraje Pavel Seidl.

Obal audioknihy Čtyři dohody

Obal audioknihy Čtyři dohody Zdoj: Tympanum.cz

Dnešní český, nejčastěji ateistický, čtenář asi výjimečně sáhne po duchovní literatuře. Pravděpodobně vynechá křesťanskou mystiku, islám ho asi také díky „pozitivní“ mediální propagaci nenadchne a módního buddhismu se už chytil kdejaký alternativec. I ateista však cítí, že není prostým ekvivalentem materialisty. Duchovno cítí, jen se nerudovsky ptá, kam s ním?

Co by si takový ateista mohl přečíst, anebo ještě příjemněji nechat si předčítat, když se nechce seznamovat se světem bohů nebo svatých, učit se nazpaměť motlitby a nemá ani čas ani chuť chodit pravidelně do kostela? Skoro se mi chce nadneseně napsat, že nezkrácená audio verze knihy Dona Miguela Ruize je taková dobrá začátečnická příručka jedné nadčasové víry. Nic člověku není vnucováno, nic nového se nemusí učit a ani nebude uctívat žádné božstvo.

Čtyři principy podle Toltéků

Pracuje se jen s naším pohledem na věc. Autor popisuje čtyři stěžejní principy, jak se chovat a myslet, proto název Čtyři dohody. Hned první věc je nemluvit sprostě. Člověku se chce smát, jakoby slyšel za sebou maminku, která pořád dokola opakovala: „Janičko, ty jsi taková šikovná holka, k tobě se ta sprostá slova nehodí!“ Myslím, že slůvka nadávek občas ujedou každému. Člověk už to ani nepovažuje za zlé. Jenže s nadávkami je spojeno i naše nitro a často se nás dotknou. Můžou snížit naše sebevědomí, nehledě na to, že už jen myšlenky ovládají reálné dění.

Chichen Itza

Chichen Itza, Mexiko, Zdroj: kollinz.ironcube.info

Sen versus realita – dva nula

Dalším pojem je sen. Člověk žije ve světě – někdy se mu říká tvrdá realita. Jenže co je to realita? Společnost si vytvořila svůj svět a my jsme odmala „ochočováni“, abychom dění vnímali a cítili jako většina společnosti. Čili všichni se učíme snít společný sen-realitu. Takže vlastně realita není skutečná, je nám jen naučená a vnucená. Tento fakt je pro nás odrazovým můstkem. Díky němu si můžeme uvědomit relativitu naprosto všeho, i našeho vnímání a cítění, které lze tímto změnit.

Audiokniha má opravdu vkusné provedení a dokonce je vybavena nápisy v Braillově písmu. Příjemně se poslouchá, zaujme svým netradičním výkladem, ale má i své nedostatky. Posluchač si občas vyslechne opakující se slova a části textu. Snad měl autor při psaní na mysli heslo „opakování – matka moudrosti“. A kdyby audiokniha někomu ještě nestačila, může shlédnout oceňované (stejnojmenné) představení Jaroslava Duška v Praze na Novotného lávce.

Název: Čtyři dohody

Autor: Don Miguel Ruiz

Namluvil: Jaroslav Dušek

Režie: Jan Němeček

Vydalo: Tympanum, 2010

Celkový čas: 3 hod 4 min

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Duchovní (audio)kniha i pro ateistu? Čtyři dohody