Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Dubaj, město vybudované z černého zlata

Redakce

Redakce

29. 1. 2011

Obchodní metropole Spojených arabských emirátů leží v Perském zálivu na Arabském poloostrově ve stejnojmenném státě. Svým návštěvníkům nabízí nejen luxusní hotely a skvělé nakupování, ale i významné architektonické památky, mezi něž se řadí tradiční mešity a současně také nejvyšší mrakodrap světa, Al Burj.

FOTO: Dubaj

Dubaj, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Emirát Dubaj

Dubaj patří mezi sedm emirátů, kteří společně tvoří federaci. Ta byla vytvořena v roce 1971. Svou velikostí a počtem obyvatel je Dubaj druhým největším emirátem. Ve stejnojmenném městě žije 99 % obyvatelstva celého emirátu, jehož většinu tvoří poušť.

V Emirátech je po celý rok teplé počasí, v letních měsících dosahují teploty přibližně čtyřiceti dvou stupňů. Proto nejvhodnější doba, kdy navštívit tuto zemi, je od října do konce roku a od února do května. V té době se teplota pohybuje kolem třiceti stupňů, které jsou pro Evropany přijatelnější.

Všudypřítomné černé zlato

Od šedesátých let minulého století se v Perském zálivu těží ropa. Výtěžek tvoří 50 % národního produktu. V pozdějších desetiletích začal rozvoj cestovního ruchu, který rovněž přispívá k vysoké úrovni žití. O tu usilují pracovníci z ostatních asijských zemí, kteří do emirátů přijíždějí za prací.

FOTO: Džumerajská mešita

Džumerajská mešita, Zdroj: wikipedie.org

V Emirátech žijí přibližně čtyři milióny lidí. Většina z nich se modlí k Islámu, ale žije zde i velké množství příznivců jiných náboženství, v největší míře asi hinduismu. Náboženství hraje v životě lidí velkou roli, ale na rozdíl od okolních zemí je liberálnější a více otevřený ostatním vyznáním.

Oficiálním jazykem je arabština, ale většina obyvatel mluví anglicky díky rozvoji cestovního ruchu. V posledních letech žije v zemi mnoho rusky mluvících přistěhovalců, tudíž se turisté mohou setkat i s tímto jazykem.

Tradiční architektura a moderní stavitelství

Spojené arabské emiráty jsou moderním státem, který tvoří muslimská populace, ale velkou část tvoří i příznivci jiných náboženství, nejvíce hinduismu. Náboženskému vlivu neuniklo ani stavitelství. Mešita Džumejrah je nejvýznamnějším svatostánkem Spojených arabských emirátů.

Dubaj se snaží dosáhnout co největšího luxusu města. Proto dochází k neustálé výstavbě nových budov, které svou výstředností a obvykle i výškou vytváří zcela nový vzhled města. V minulém roce se metropole dočkala nejvyššího mrakodrapu světa Al Burj a v současné době probíhá výstavba ještě vyššího mrakodrapu, který se jmenuje Nakheel Tower a má dosahovat výšky jednoho kilometru.

V budoucnosti má být realizován nový projekt se jménem Dubai Pearl. Půjde o hotelový a bytový komplex, který má zvýšit atraktivitu centra města.

FOTO: Pláže v Dubaji

Pláže v Dubaji, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz

Ubytování v Dubaji

Turisté mají možnost být ubytováni v centru města nebo v hotelech na přilehlých plážích. Většinou se jedná o hotely vyšších kategorií, které se cenově pohybují kolem patnácti tisíc na osobu za sedm nocí. Zájezdy zprostředkovává většina cestovních kanceláří v České republice. Většinou je možnost sehnat last minute zájezd za přijatelné ceny, který zahrnuje leteckou dopravu i polopenzi.

Na co si dát v muslimském světě pozor

Přestože se jedná o jednu z tolerantnějších zemí, turista by si měl dávat pozor na své chování. Měl by si uvědomit, že Muslimové mají své tradice a zákony a bývají přísní, pokud dojde k  jejich porušení. Návštěvníci by měli mít na paměti, že je zakázáno požívat alkohol na veřejných místech, mimo hotel.

V době Ramadánu, což je islámský svátek, při kterém nesmí muslimové od úsvitu do západu jíst, pít a kouřit, platí to samé pro turisty pohybujících se na veřejných místech. Turisté nesmí fotografovat muslimské ženy a muže a vstupovat do mešit nevhodně oblečení.

Muslimové jsou přátelští a pohostinní lidé, ale je třeba brát zřetel na tyto věci!

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dubaj, město vybudované z černého zlata