×
TOPZINE.cz

Držitel Grammy Bobby McFerrin zahraje zdarma na Staroměstském náměstí

FOTO: Bobby McFerrin
Bobby McFerrin. Foto: Carol Friedman

Americký jazzový zpěvák a hudebník Bobby McFerrin vystoupí 21. června v Praze na Staroměstském náměstí společně s Českou filharmonií. Své příznivce tentokrát zaujme nejen zpěvem, ale také oddirigovanou Griegovou skladbou Holbergsuite-Rigaudon.

Bobby McFerrin. Foto: Carol Friedman

Třiašedesátiletý hudebník původem z Manhattanu se navždy zapsal do povědomí posluchačů díky své jedinečné skladbě Don’t Worry, Be Happy z roku 1988, za níž získal celkem tři ocenění Grammy. Mimo alba Simple Pleasures, na kterém se zmiňovaná píseňprvně objevila, čítá jeho diskografie dalších třináct sólových desek a nespočet spoluprací.

V současnosti McFerrin koncertuje a vystupuje také jako dirigent s proslulými hudebními soubory. Podobně tomu bude i při červnovém vystoupení v Praze, kde McFerrin svým devadesátiminutovým vystoupením zakončí 117. sezonu České filharmonie. Pro toto slavnostní uzavření si hudebník vybral gospelový tradicionál Swing Low Sweet Chariot.

Zpěvák posouvá program ke crossoveru

Generální ředitel České filharmonie David Mareček v rozhovoru sdělil, že samotná myšlenka pořádat v Praze pravidelné koncerty pod otevřeným nebem vzešla přímo z řad orchestru. Jak dále uvedl, přeje si, aby tímto položili základ tradice letních open air koncertů, které pak budou pravidelně uzavírat koncertní sezonu.

Dle slov šéf dirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka závisí úspěch těchto akcí zejména na nehudebních aspektech, jako je počasí nebo vnější ruch. Přestože s pořádáním podobných akcí má Bělohlávek jen malé zkušenosti, věří, že McFerrin přiláká spoustu posluchačů a jeho účast posune celý program blíže ke crossoveru.

Před samotným koncertem na Staroměstském náměstí bude možné zastihnout McFerrina a členy České filharmonie na dvou společných, programově odlišných vystoupeních v pražském Rudolfinu, která proběhnou 19. a 20. června. Z České filharmonie se zde blýsknou sólisté houslista Josef Špaček mladší, klarinetista Tomáš Kopáček a violoncellista Jan Keller.

Bohatý program diváky láká napříkladna Dvořákův Slovanský tanec č. 1, Vivaldiho Koncert pro 2 violoncella, Skočnou ze Smetanovy Prodané nevěsty či tango Por una cabeza z filmu Vůně ženy.V neposlední řadě pak za zmínku stojí fakt, že celý koncert bude přenášený Českou televizí a vstup na něj bude zcela zdarma.

 Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..