Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Držitel Grammy Bobby McFerrin zahraje zdarma na Staroměstském náměstí

Jakub Jarolímek

Jakub Jarolímek

14. 4. 2013

Americký jazzový zpěvák a hudebník Bobby McFerrin vystoupí 21. června v Praze na Staroměstském náměstí společně s Českou filharmonií. Své příznivce tentokrát zaujme nejen zpěvem, ale také oddirigovanou Griegovou skladbou Holbergsuite-Rigaudon.

FOTO: Bobby McFerrin

Bobby McFerrin. Foto: Carol Friedman

Třiašedesátiletý hudebník původem z Manhattanu se navždy zapsal do povědomí posluchačů díky své jedinečné skladbě Don’t Worry, Be Happy z roku 1988, za níž získal celkem tři ocenění Grammy. Mimo alba Simple Pleasures, na kterém se zmiňovaná píseňprvně objevila, čítá jeho diskografie dalších třináct sólových desek a nespočet spoluprací.

V současnosti McFerrin koncertuje a vystupuje také jako dirigent s proslulými hudebními soubory. Podobně tomu bude i při červnovém vystoupení v Praze, kde McFerrin svým devadesátiminutovým vystoupením zakončí 117. sezonu České filharmonie. Pro toto slavnostní uzavření si hudebník vybral gospelový tradicionál Swing Low Sweet Chariot.

Zpěvák posouvá program ke crossoveru

Generální ředitel České filharmonie David Mareček v rozhovoru sdělil, že samotná myšlenka pořádat v Praze pravidelné koncerty pod otevřeným nebem vzešla přímo z řad orchestru. Jak dále uvedl, přeje si, aby tímto položili základ tradice letních open air koncertů, které pak budou pravidelně uzavírat koncertní sezonu.

Dle slov šéf dirigenta České filharmonie Jiřího Bělohlávka závisí úspěch těchto akcí zejména na nehudebních aspektech, jako je počasí nebo vnější ruch. Přestože s pořádáním podobných akcí má Bělohlávek jen malé zkušenosti, věří, že McFerrin přiláká spoustu posluchačů a jeho účast posune celý program blíže ke crossoveru.

Před samotným koncertem na Staroměstském náměstí bude možné zastihnout McFerrina a členy České filharmonie na dvou společných, programově odlišných vystoupeních v pražském Rudolfinu, která proběhnou 19. a 20. června. Z České filharmonie se zde blýsknou sólisté houslista Josef Špaček mladší, klarinetista Tomáš Kopáček a violoncellista Jan Keller.

Bohatý program diváky láká napříkladna Dvořákův Slovanský tanec č. 1, Vivaldiho Koncert pro 2 violoncella, Skočnou ze Smetanovy Prodané nevěsty či tango Por una cabeza z filmu Vůně ženy.V neposlední řadě pak za zmínku stojí fakt, že celý koncert bude přenášený Českou televizí a vstup na něj bude zcela zdarma.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Držitel Grammy Bobby McFerrin zahraje zdarma na Staroměstském náměstí