Menu
TOPZINE.cz
Hudba

DRUŽINA oprášila folklor a přidala mu populární rysy. Máme nový Čechomor?

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

6. 8. 2009

České world music scéně vévodí úspěšná kapela Čechomor. Hudba, kterou je ochoten poslouchat alespoň chvíli snad každý a jejíž léty ověřené texty baladicky, až hororově udeří mladší i starší. Dal by se jim ale najít rovnocenný soupeř na tomto poli? Odpověď zní: Ano, takového konkurenta je možné najít v sousedním Slovensku. Formace se jmenuje DRUŽINA a má za sebou již celkem úspěšně našlápnutou kariéru. 

Zkušení profesionální muzikanti hrají slovenské folklorní písně, upravené citlivě do moderní podoby tak, aby zapadaly do definice ethno beat. Do této kategorie spadají interpreti jako Goran Bregovič či finská skupina VÄRTTINÄ. Netradičně tradiční melodie a slova vybízejí posluchače k myšlenkám na dřívější časy a zároveň udeří svou aktuálností. Proti již dříve zmíněnému Čechomoru se zdají být mladistvější. Částí za to může příjemně měkký, snad lehce popový, hlas zpěvaček Dany Ferienčíkové a Miti Almášiové. Na struny aktuálnosti hraje především basová kytara  Aty Béreše a buší trefné bicí Borise Brny. Když vynikne jemná kytara Martina Sabova, okamžitě chytne za srdce. Poté pro změnu překvapí etnický prvek mandolíny spolu s píšťalami a fujarou, které dovedně ovládá Janko Šimiak. Tak je možné nechat se zanést lehce východním směrem. Ze žhavé zábavy se stává uklidňující melodie. Tu po chvíli opět přeruší tesknivé housle pod bradou Marka Končeka. Znamenají návrat k známějším zeměpisným šířkám.

DRUŽINA je formace, která vytvořila styl, ve kterém posluchač může najít nejenom důrazný folklor s texty původních slovenských lidových písní, ale i prvky ethna, jazzu, popu nebo rocku.
V roce 2000 začali hrát pod názvem JEJ DRUŽINA a hned rok na to vydali debutové CD se stejným názvem. Své umění předváděli nejenom na Slovensku a v Česku, ale i například v Maďarsku, Polsku, Švýcarsku nebo Francii. Bohužel prvotní úspěch je rozdělil a v roce 2002 JEJ DRUŽINA zanikla. K původním členům (Aty Béreš, Boris Brna a Miťa Almášiová) se připojili noví hudebníci a vznikla jednoduše DRUŽINA. Jejich CD DRUŽINA z roku 2004 se v prestižním celosvětovém žebříčku World Music Charts Europe (www.wmce.de) umístilo na 11. příčce. Po tomto úspěchu se dostavily pozvánky na prestižní festivaly z USA, Pákistánu či Austrálie. V roce 2006 vzniklo další album s názvem TRAGARE, se kterým opět zabodovali celosvětově. Tentokrát jim patřila 12. pozice tabulky World Music Charts Europe. V roce 2007 se dočkali i domácího uznání a získali slovenskou grammy Aurela v kategorii Folk/Ethno/World music.

Jak růžová budoucnost čeká skupinu dále se teprve uvidí. Sami sebe by rádi považovali za trám, který drží nad vodou lidovou hudbu. Jsou schopní oslovit i starší generace, neztrácí přitom na své atraktivnosti ani pro moderní nadšence.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

DRUŽINA oprášila folklor a přidala mu populární rysy. Máme nový Čechomor?