Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Druhý díl komiksu DMZ rozebírá Tělo novináře až na kost

Ondřej Pešek

Ondřej Pešek

26. 4. 2011

Zatímco první díl komiksové série DMZ pouze mapoval území, druhý už má volnou cestu. Může se tak rozjet v plné nádheře a v četných velkolepých pasážích nenechá žádného čtenáře chladným.

Ilustrace na obálce komiksu DMZ 2, autor: Brian Wood

Zatímco teprve před nedávnem vyšla na Topzinu recenze prvního dílu, nazvaného DMZ: Válečná zóna, téměř okamžitě navazujeme recenzí u nás nejnovějšího, druhého dílu. Ten nese podtitul Tělo novináře a oproti jedničce ho doprovází opravdu nervydrásající děj.

Dupnutí do prošlapaného mechu

Scénárista Brian Wood je pro české čtenáře docela novým objevem, ukázal se však v tom nejlepším možném světle. Předešlý díl sloužil pouze jako jakýsi úvod do situace, tudíž se tentokrát mohl děj rozjet. Nebere si servítky, vše popisuje ve velmi drsném a realistickém prostředí, kde není nikdo takový, jak se tváří. Avšak tato nejednoznačnost postav se lehce míjí účinkem, protože hlavní hrdina je hrdinou až moc. Každého hned prokoukne a téměř vše se mu vydaří.

Čtenářům jsou servírovány rovnou tři příběhy. Ten první, titulní, tvoří zhruba osmdesát procent knihy. Bohudík, ty další dva totiž oproti němu dosti kolísají. Je pravda, že dodatečné příběhy doplňují svět DMZ (demilitarizované zóny), všechny věci v nich uváděné však čtenář již jaksi odtuší z předešlých stránek. Zato úvodní příběh je oproti jedničce mnohem naturalističtěji popsán, nicméně sází spíš na profesionálně vyvedenou atmosféru, takže žádná akčňárna se nekoná. Napětí během knihy graduje a šponuje čtenářovy nervy, aby vyvrcholilo ve velkolepém finále.

Burchielli se zlepšuje, tentokrát je však suplování

Odvázat se tentokrát dokázal i kreslíř Riccardo Burchielli. Ten se do toho obul, nemaže se s vyhřezlými vnitřnostmi ani s kostmi čouhajícími z těl. V takovémto podání působí válka opět o chlup skutečněji. Burchiellimu hraje do karet také pompézní zakončení, jež skýtá prostor nejen pro celostránkové, ale dokonce i pro dvoustránkové zachycení Woodových nepříjemných vizí.

Vizáž druhého příběhu, věnujícího se jedné z vedlejších postav, bohužel převzal Kristian Donaldson. Jeho linka je příliš čistá a plošná. Ztrácí se z ní jakási lidskost, vše působí chladně a postavám chybí předešlá mimika, která z nich vytvářela opravdové lidi, ne jen postavy.

Celkově je druhý díl série DMZ, která popisuje druhou občanskou válku v USA, vyvedenější, než ten první. A nebýt změny kreslíře, dotáhl by to zřejmě vysoko, takto však alespoň nutí čtenáře těšit se na další díly.

Originální název: DMZ #2: Body of a Journalist
Český název: DMZ #2: Tělo novináře
Scénář: Brian Wood
Kresba: Brian Wood, Riccardo Burchielli, Kristian Donaldson
Překlad: Richard Podaný
Obálka: Brian Wood
Počet stran: 168
Vazba: paperback
Rozměry: 170 x 260 mm
Vydal: BB art/Crew, Praha 2011
Doporučená cena: 399 Kč

Hodnocení: **** (80 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Druhý díl komiksu DMZ rozebírá Tělo novináře až na kost