Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Druhá tvář Švandova divadla. Na Smíchově otevírají novou sezonu

Hana Švarcová

Hana Švarcová

26. 9. 2013

Švandovo divadlo se pečlivě chystá na novou divadelní sezonu. Ta se ponese v duchu proměny a přeměny a dostala název „Druhá tvář“. Již čtvrtým rokem šéfuje uměleckému směřování Dodo Gombár.

FOTO: Dodo Gombár

„Doufám, že jsme na cestě k autorskému divadlu,“ říká Dodo Gombár. Zdroj: Alena Hrbková, ŠD

Dodo Gombár k aktuálnímu tématu říká: „Metamorfózy, proměny, chápeme jako křižovatky lidské existence. Jako pohled do světa za zrcadlem, do vlastního podvědomí, průnik za hranici. Cestu, vedoucí obloukem zpět k začátku, návrat ke kořenům, k úvaze kam a jak dál. Příští sezona bude také o pokrytectví, přetvářce a zbabělosti. Sezona o překonávání hranic a limitů.“

„Dnešní společnost za strachu či neschopnosti formulovat jasné názory a postoje se vyzbrojuje výroky a citáty autorit. Pro nás bude tato sezona příležitostí postavit vedle nich názory a postoje vlastní,“ dodává umělecký šéf Švandova divadla.

FOTO: Země lhostejnost je název nové inscenace Švandova divadla.

Ve Švandově divadle se pilně zkouší Země Lhostejnost vycházející z textů Karla Kryla. Zdroj: Michal Hančovský, ŠD

Smíchovské divadlo již několikátý rok sází na kvalitní a stálý herecký soubor. Ten letos povedou kromě starých dobrých tváří také staronoví či úplně noví, přesto velmi zkušení režiséři Daniel Špinar, Anna Petrželová, Martin Františák a Viktorie Čermáková. Na repertoáru se objeví také dvě původní hry, které zinscenuje Dodo Gombár.

V aktuální sezoně 2013/2014 uvedou v divadle na levém břehu Vltavy sedm nových titulů. Jednou z nich je i inscenace Krakatit Karla Čapka, která je na podzimní program přesunuta z jara 2013. Její premiéra se uskuteční v sobotu 28. září a v titulních rolích se představí Tomáš Pavelka, Zuzana Onufráková, Stanislav Šárský, Robert Jašków a Petr Vaněk.

Ve velkém sále Švandova divadla se představí nové zpracování Hamleta, nejčastěji adaptované hry Williama Shakespeara, inscenace Idioti Larse von Triera, která se svým tématem snaží provokovat a tím odhalovat pokrytectví a xenofobní nálady společnosti, a v neposlední řadě se na repertoár dostává Proměna Franze Kafky, která má téma nové švandovské sezony přímo v názvu.

FOTO: Kurz negativního myšlení.

Kurz negativního myšlení zastupuje severské hry, Idioti budou další takovou hrou. Zdroj: Marin Špelda, ŠD

V sobotu 2. listopadu se ve Studiu Švandova divadla uskuteční premiéra monodramatu Sudička Lachesis polského autora Marka Soböla. V hlavní roli se představí Nina Divíšková. Režie se ujal Jiří Frehár, který se Švandovým divadlem v minulosti úzce spolupracoval.

Kromě Sudičky Lachesis se ve Studiu ŠD objeví tři nesvatí básníci, v jejichž dílech budou druhou tvář hledat významní současní režiséři. Básníky-inspirátory se stali Karel Kryl, s nímž dialog povede Dodo Gombár, Egon Bondy, v jehož díle hledá Viktorie Čermáková, a Jan Balabán inspirující Martina Františáka.

PREMIÉRY ŠVANDOVA DIVADLA 2013/2014

Krakatit Karel Čapek, Daniel Hrbek, sobota 28. září 2013

Země Lhostejnost Karel Kryl, Dodo Gombár, sobota 5. října 2013

Hamlet William Shakespeare, Daniel Špinar, sobota 7. prosince 2013

Šaman Egon Bondy, Viktorie Čermáková, sobota 15. února 2014

Idioti Lars von Trier, Anna Petrželová, sobota 8. března 2014

Možná, že odcházíme Jan Balabán, Martin Františák, sobota 22. března 2013

Proměna Franz Kafka, Dodo Gombár, sobota 24. května 2014

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Druhá tvář Švandova divadla. Na Smíchově otevírají novou sezonu