Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Drsní kluci říkají: „Život je boj!“

Film Život je boj, který právě přichází co českých kin, je jakousi snahou o dojemný příběh mladého Shawna (Channing Tatum), který se na nevlídných newyorských ulicích snaží vydělat pár centů na živobytí.

Ráda bych začala bližším nastíněním děje, to ale bohužel bude malinko problematické, jelikož film Život je boj téměř žádný příběh nemá. Jednoduše se hlavní hrdina Shawn každých deset minut popere s někým jiným, dostane za to peníze, potom devět minut chodí městem, další rvačka, sem tam návštěva baru…

 

Channing Tatum (znáte ho nepochybně z tanečních filmů Let’s Dance anebo z romantické komedie Super náhradník) v roli Shawna je snad to jediné, co diváka udrží v kinosále. Upřímně řečeno si myslím, že by bylo těžké najít někoho, kdo se na tu roli hodí více. Tatum je sladký, charismatický a přitom má tajemný výraz chudáčka, který měl v dětství problém s otcem. Ve filmu se nejčastěji vyskytuje ve zpoceném bílém tílku, zpod něhož se rýsují napjaté svaly. Pro hlavní roli ve rváčském filmu ideální. Režisér Dito Montiel o Tatumovi prohlásil: „Channing je fyzicky velmi disponovaný, zároveň je to skvělý herec. Abychom to spojili, vymyslel jsem příběh o klukovi, který se účastní nelegálních zápasů.“

Scénář, o nějž se zasloužil Montiel spolu s Robertem Municem, je doslova obskurní. Celou dobu doufáte, že se stane NĚCO; něco, co vás snad překvapí, nadchne či pobaví. Nechci prozrazovat konec, jen upozorním, že toho se rozhodně nedočkáte.  Celý snímek je bohužel jen sledem několika zajetých frází. Kupříkladu večírky, kde se to hemží překrásnými ženami, které se očividně nudí k smrti, jenomže musí dělat bohatým pánům ozdoby. Anebo závěrečný zápas při úplňku na střeše monumentálního mrakodrapu, grandiózní proskakování skleněnými výlohami a tak dále a tak dále.

Spíše než „souboj na život a na smrt“ připomínají bojovné scény roztomilý tanec kuřátek, s tím rozdílem, že po „utkání“ nakonec oběma zápasníkům teče krev z nosu (no, alespoň něco). I v seriálu OC California jsou potyčky mezi puberťáky napínavější a více vzrušující. Sledování více než hodinu trvajícího filmu s neexistujícím dějem není vždy taková legrace, jak se možná někomu může zdát. Už po necelých čtyřiceti minutách máte pocit, že je konec světa a jediné, co přežívá, je vaše touha dát si konečně kafe.

Budete-li se ovšem na Život je boj dívat s nadhledem, může se možná zdát i celkem humorný. Například když opálená slečna na lodičkách a s mírami klasických devadesát, šedesát, devadesát (téměř jako z Maxima) postřelí muže kvůli tomu, že jí rozlil pití… to už si člověk opravdu může vybrat jen mezi smíchem a pláčem. Nebo když Shawn jede ve tři hodiny odpoledne úplně sám ve vagónu metra (náhoda, nebo to tak v New Yorku skutečně chodí?) a rozcvičuje se na pozadí dramatického rytmu hip hopu.

Sama nechápu, proč se tu snažím napsat čtyři tisíce znaků, když bych mohla jednoduše říci „děs a hrůza“ a udělat za tím obrovský vykřičník. Celých sto pět minut jsem litovala, že v sále není alespoň tolik světla, aby se u toho dalo číst. Ale opravdu, bez urážky, už dlouho jsem neviděla tak nudný film.

Život je boj / Fighting

Akční / Drama; USA, 2009, 105 min

Režie: Dito Montiel

Hrají: Channing Tatum, Terrence Howard, Luis Guzmán, Brian J. White, Cung Le, Zulay  Henao, Roger Guenveur Smith, Anthony DeSando

Premiéra v ČR: 02.07.2009

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Drsní kluci říkají: „Život je boj!“