Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Drsná Titan z románu Zakalená od Elizabeth Bearové se jistě neztratí

Jakub Mikuš

Jakub Mikuš

30. 9. 2009

V rámci edice Moderní díla SF od nakladatelství Laser-books se na český fantasy trh dostal první díl připravovaného trojsvazkového románu Elizabeth Bearové s názvem Zakalená. My vám teď přinášíme recenzi této knihy.

Zakalená

Zakalená

Děj se odehrává v roce 2062, kdy mezi sebou soupeří Kanada a Čína v dobývání vesmíru. Na pozadí tohoto vzájemného zápolení se odehrává příběh vysloužilé praporčice kanadské armády Titan. Během své služby prodělala těžkou nehodu, při níž přišla prakticky o celou levou část obličeje a obě končetiny. Tohle všechno jí však bylo nahrazeno bojovými protézami, které jí i přes velké bolesti dovolily téměř normální život. Po ukončení služby se usídlila v Hartfordu, ve slumových oblastech tohoto velkého města, kde se skrývala před armádou a „starými známými“. Ve skrytu však nemůže zůstat věčně, její protézy a vylepšení začínají pomalu vypovídat službu a ona se ocitá v ohrožení života. Musí se tedy vrátit zpátky do Kanady a podstoupit sérii složitých operací. Za tím vším se však skrývá ještě něco mnohem většího…

Elizabeth Bearová je již celkem známou americkou sci-fi autorkou, která získala řadu ocenění, mezi jinými Cenu Johna W. Campbella pro nadějného nováčka. Za celou románovou trilogii, jíž je Zakalená prvním dílem, pak získala cenu Locus pro nejlepší románový debut.

Kniha je psaná opravdu čtivým a velice svižným tempem. Čtenáři proto ani v nejmenší nehrozí nějaké zdlouhavé prokousávání líně se táhnoucím dějem, autorka se nepouští do nijak složitých ani zbytečně zdlouhavých dialogů a popisů okolí. Prostředí, v němž se děj odehrává, kolem vás jen proletí a vy se jím ani příliš nezabýváte.

Kyberpunk je v poslední době celkem oblíbený žánr, takže autorka s výběrem jistě nesáhla nijak vedle. Přesto však jistým zklamáním pro čtenáře může být to, že se ani po přečtení více jak tří set stran nedočkají nějakého vyvrcholení nebo rozuzlení, ke kterému celou dobu kniha směřuje. Zdá se, že autorka si větší dějové zvraty ponechala až do dalších dvou dílů, které v Americe vyšly současně s tím prvním v roce 2005.

Čtenář tak celou dobu jen čeká a čeká a nakonec se v podstatě ničeho nedočká, maximálně takového povrchového závěru, který sám o sobě nic neříká.  Je to však ze strany autorky skvěle zvolený reklamní tah. Jak jinak také nalákat čtenáře ke koupi i dalších dvou dílů série?

Přesto však výsledný dojem z románu není vůbec špatný a já osobně se těším na to, co přinesou dvě zbývající knihy v originále nazvané Scardown  a Worldwired . Pokud jsou alespoň z části napsané tak jako Zakalená, mají se čtenáři jistě na co těšit. Jen doufám, že přinesou přece jen trochu víc akce než první díl. Otázkou teď  jen zůstává, kdy se jich dočkáme i u nás.

Název originálu: Hammered
Český název: Zakalená
Autor: Elizabeth Bearová
Překlad: Tadeáš Pelech
Obálka: Jan Doležálek
Počet stran: 352
Vydal: Laser-books, Plzeň 2009
Doporučená cena: 265 Kč
Hodnocení: 70%

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Drsná Titan z románu Zakalená od Elizabeth Bearové se jistě neztratí