Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Drsná bitva nic není, Bazil Zlomený Palcát vás ochrání

Redakce

Redakce

24. 2. 2010

Christopher Rowley: Bazil zlomený palcát (výřez obálky)Christopher Rowley nás bere do světa, kde mají čtrnáctiletí kluci své vlastní třímetrové válečné draky a hlavní záporák je šutr. Bez legrace.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

Hned na úvod musím dát najevo, že Bazila nemám v úmyslu hodnotit negativně. Pokud máte tedy chuť si přečíst nějaké rýpání, tady ho nenajdete. Při čtení knihy jsem se nudil. První dvě stránky. Pak jsem začal být zvědavý a nakonec, přibližně od čtvrtiny knihy, jsem zanedbával vztahy s živými lidmi, školu a práci.

Kniha vypraví příběh tzv. dragonýra, tedy chlapce/muže starajícího se o svého válečného draka. Ten se na oplátku stará o něj. Je to jakýsi druh symbiózy, která začala již při narození obou. Drak a chlapec jsou k sobě přiděleni ve velice útlém věku a bývají často stejně staří. Tedy pokud dragonád nezemře a drak nemá opatrovníka. Nebo naopak.

Dráčky jsem měl vždy velice rád. Když mi tedy došlo, že drak, o kterém si budu číst, je nejenom mluvící, ale zároveň je mu čtrnáct let, přemýšlel jsem, že si k posteli přinesu bažanta, jelikož jsem už nechtěl chodit naprosto nikam. Bazil mnohdy doslova perlí a jeho styl se pohybuje mezi dobráckým popichováním svého lidského protějšku, bojovým šílenstvím a stěžováním si na málo jídla, bolavé nohy nebo málo speciální dračí paštiky.

Nenechte se ale zmást. Knížka není vtipem sama o sobě. Tohle vše jsou jenom velice originální a velice dobře zpracované prvky, které ji šikovně odlehčují a hlavně nám pomáhají se s postavami více sblížit. Nedá se říct, že by autor byl nějak zázračný v popisu postav. Jedná se o průměr. Neurazí, nepotěší. Právě proto jsou šikovné dialogy a popisy/citáty myšlenek postav zásadní.

obálka Christopher Rowley: Bazil zlomený palcát

Jako celek se čte knížka moc hezky, nesnaží se věci komplikovat nebo si hrát na tajemstvím opředený příběh. Je poměrně přímočará, není to ale na škodu. Naopak, čtenář z ní získá pocit jakési upřímnosti a nemá dojem, že by se autor i se svým dílem chtěl řadit mezi krásnou literaturu. Způsob, jakým je kniha koncipována odpovídá určitému standardu navozenému ve fantasy žánru a jako taková je jeho velice schopným a originálním zástupcem.

Příběh má několik celků, do kterých jsem si ho v hlavě tematicky rozdělil. Nejdříve městská část, ve které se dozvíme, jak svět funguje, co a jak je nebo není, kdo se má s kým rád a koho nemůže ani vidět. Posléze se již začnou rozjíždět jednotlivé dějové linie konkrétních postav, které se sice v první části všechny víceméně potkají, nejedná se však ještě o žádnou hlubokou interakci. Děj se odehrává v několika různých lokacích, od zelené louky až po podzemní chodby kdesi pod ohromným městem, a setkáme se s mnoha postavami. Hlavním zlosynem je krutý kámen, který se originálně jmenuje Temný Vládce a tomu pro změnu vládnou temní mágové a má spoustu svých temných služebníků. Je to skutečně velice temné…

Román Bazil Zlomený Palcát skýtá mnoho překvapení a v nich je do jisté míry jeho síla. Sice se v knize mnohokrát krvavě bojuje a popisy scén jsou někdy opravdu conanovské, přesto ale bych ji klidně četl malému dítěti před spaním. Skutečně, Rowleymu se záhadným způsobem podařilo knížku obalit do jemné kouzelné pavučiny, která nás nutí vnímat ji jako hezkou pohádku. No posuďte sami. Mluvící dráče s puberťákem bojuje spolu s malou skupinkou dalších hrdinů proti zlému kameni o záchranu království.

Úvodní kniha ságy o Bazilovi je krásná, trochu krvavá pohádka, která vás přiměje se usmát, překvapí některými neotřelými nápady, jak vyřešit různé situace a navíc v ní potkáte ty nejlidštější draky, o jakých jsem kdy četl. A že jich nebylo málo.

Název originálu: Bazil Broketail
Český název: Bazil Zlomený Palcát
Autor: Christopher Rowley
Překlad: Martina Pokorná
Obálka: David Spáčil
Počet stran: 437
Vydal: Fantom Print, Praha 2010
Doporučená cena: 249 Kč
Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Drsná bitva nic není, Bazil Zlomený Palcát vás ochrání