Menu
TOPZINE.cz
TV program, tipy

Droga a její léčivé účinky. Je to ďábel nebo pomocník?

Redakce

Redakce

5. 2. 2010

Drogy. Nebezpečí, zlo, porušení zákona. Jsou skutečně tak špatné?

Zdroj: Veronika Telčerová, Topzine.cz

Zdroj: Veronika Telčerová, Topzine.cz

MARIHUANA

Ano, konopí je droga. Drogou rozumíme léčivou látku rostlinného, živočišného nebo nerostného původu. Šalvěj, mučenka, ženšen, ginkgo, guarana, čajovník a mnoho dalších. Látky, které stimulují centrální nervový systém, čímž odstraňují psychickou i fyzickou únavu, uklidňují, napomáhají spánku, působí proti depresím, nervozitě a migrénám. Vysoké dávky mohou navodit halucinace, euforii, všeobecně vzato různé pozměněné stavy vědomí.

Troufám si říci, že není pochyb o léčebných účincích marihuany. Funguje jako sedativum, navozuje spánek, tiší bolesti, mírní ekzémy, lupénku. Výrazně potlačuje nevolnost a zvracení, podporuje chuť k jídlu. Díky těmto dvěma účinkům pomáhá zvládat projevy AIDS a chemoterapie při rakovině. Mírní chronickou bolest (například při revmatismu). Kvůli tlumení bolesti a nevolnosti pomáhá při migréně. Působí protizánětlivě. Zlepšuje a stabilizuje motorický stav při Parkinsonově nemoci, snižuje svalové napětí a zlepšuje koordinaci pohybů. U roztroušené sklerózy byl pozorován pozitivní efekt na svalovou ztuhlost a třes, také na zmírnění bolesti. Snižuje nitrooční tlak při zeleném očním zákalu, tzv. glaukomu.

Jedním z používaných preparátů je Marinol. Obsahuje vlastně syntetické THC, konkrétně jde o látku zvanou dronabinol. Používá se kupříkladu k léčbě anorexie u pacientů s AIDS, na ošetření svalových křečí při roztroušené skleróze a jako analgetikum.

Konopný olej se hodí pro kosmetiku, udržuje pleť vláčnou a hladkou, vlasy pevné a lesklé. Pomáhá při léčbě lupénky, ekzémů, lupů a dalších kožních onemocnění.

Konopné tkaniny jsou odolné vůči horku, výborně sají vlhkost a zadržují UV záření. Využívají se k výrobě krycích plachet, hadic, koberců, provazů, lan a podobně. Na oděvy z konopí nevzniká alergie.

Z konopí lze vytvořit umělé hmoty. V roce 1937 sestrojil Henry Ford automobil, který byl ze 70% z plastické hmoty vyrobené z konopí a poháněl jej energií získanou z konopné biomasy. Další možností je výroba celofánu nebo materiálu podobného polystyrenu. V přírodě se snadno rozkládají.

LSD, PSYCHEDELIKA

Lysohlávka kubánská, Zdroj: Veronika Telčerová,Topzine.cz

Lysohlávka kubánská, Zdroj: Veronika Telčerová,Topzine.cz

Připomínám, že psychedelika nejsou fyzicky návyková (více o psychedelicích zde). Jsou (byly) používány v psychiatrii. Stanislav Grof, americký psychiatr českého původu a jeden ze zakladatelů transpersonální psychologie, léčil pomocí LSD neurotické pacienty (nepracoval v tomto směru s psychotiky). S pomocí psychoaktivní látky pacient mnohem snáze překonává hranici vědomí a nevědomí a dostává se tak k potlačeným vzpomínkám, emocím…

Švýcarský vědec Albert Hofmann mluví o uvolnění pacienta z vlastního uzavření a fixace. Podle něj LSD odhaluje pacientovy problémy a rozpory a nutí jej uvolnit je z hloubky nevědomí.

Kromě lékařského a psychoterapeutického využití je z výše uvedených vlastností LSD (a psychedelik všeobecně) zřejmý význam pro sebepoznání a sebezdokonalování.

Psychedelikem s léčebnými účinky je i Ibogain, více o něm zde.

Závěrem chci upozornit, že psychedelika nejsou hračky pro ty, jež hledají pouhé rozptýlení. Nepatří do rukou lidem, kteří o dané problematice nemají tolik potřebné znalosti. Terapeutická sezení, jež jsem zmiňovala v souvislosti se Stanislavem Grofem, probíhala vždy za dohledu a spolupráce odborníků. Velmi významnou roli hraje prostředí a rozpoložení jedince, především u psychedelik (ale u marihuany také). Nelze očekávat, že člověk v depresi zažije při změněném stavu vědomí pocity radosti a klidu. Navíc bývá často přítomen strach z neočekávaného působení užívané látky, který je následně touto látkou ještě zesílen (stručně řečeno psychedelika několikanásobně zvýrazňují pocity), což může vést k silné úzkosti a děsivým zážitkům.

Samozřejmě vyvstává otázka, proč nejsou takto prospěšné látky šířeji využívány. Tomuto tématu a otázce celosvětové prohibice se budu věnovat v samostatném článku.

Tvrzení, že drogy jsou špatné nebo dobré, jsou podle mého od základu nesmyslná a scestná. Použiji známou paralelu nože. Nelze stanovit, je-li nůž dobrý nebo zlý. Je to věc, nedisponuje podobnými vlastnostmi. Děti (lidé s nedostatečnými dovednostmi a znalostmi) si jeho prostřednictvím mohou snadno ublížit. Proto také dětem nůž do rukou nedáváme. Ovšem pro dospělého je nenahraditelný. Pokud je nožem někdo zraněn, úmyslně či nešťastnou náhodou, neobviňujeme nůž a nezakazujeme jej celé společnosti, viďte.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Droga a její léčivé účinky. Je to ďábel nebo pomocník?