Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Droga a její léčivé účinky. Je to ďábel nebo pomocník?

Redakce

Redakce

5. 2. 2010

Drogy. Nebezpečí, zlo, porušení zákona. Jsou skutečně tak špatné?

MARIHUANA

Ano, konopí je droga. Drogou rozumíme léčivou látku rostlinného, živočišného nebo nerostného původu. Šalvěj, mučenka, ženšen, ginkgo, guarana, čajovník a mnoho dalších. Látky, které stimulují centrální nervový systém, čímž odstraňují psychickou i fyzickou únavu, uklidňují, napomáhají spánku, působí proti depresím, nervozitě a migrénám. Vysoké dávky mohou navodit halucinace, euforii, všeobecně vzato různé pozměněné stavy vědomí.

Troufám si říci, že není pochyb o léčebných účincích marihuany. Funguje jako sedativum, navozuje spánek, tiší bolesti, mírní ekzémy, lupénku. Výrazně potlačuje nevolnost a zvracení, podporuje chuť k jídlu. Díky těmto dvěma účinkům pomáhá zvládat projevy AIDS a chemoterapie při rakovině. Mírní chronickou bolest (například při revmatismu). Kvůli tlumení bolesti a nevolnosti pomáhá při migréně. Působí protizánětlivě. Zlepšuje a stabilizuje motorický stav při Parkinsonově nemoci, snižuje svalové napětí a zlepšuje koordinaci pohybů. U roztroušené sklerózy byl pozorován pozitivní efekt na svalovou ztuhlost a třes, také na zmírnění bolesti. Snižuje nitrooční tlak při zeleném očním zákalu, tzv. glaukomu.

Jedním z používaných preparátů je Marinol. Obsahuje vlastně syntetické THC, konkrétně jde o látku zvanou dronabinol. Používá se kupříkladu k léčbě anorexie u pacientů s AIDS, na ošetření svalových křečí při roztroušené skleróze a jako analgetikum.

Konopný olej se hodí pro kosmetiku, udržuje pleť vláčnou a hladkou, vlasy pevné a lesklé. Pomáhá při léčbě lupénky, ekzémů, lupů a dalších kožních onemocnění.

Konopné tkaniny jsou odolné vůči horku, výborně sají vlhkost a zadržují UV záření. Využívají se k výrobě krycích plachet, hadic, koberců, provazů, lan a podobně. Na oděvy z konopí nevzniká alergie.

Z konopí lze vytvořit umělé hmoty. V roce 1937 sestrojil Henry Ford automobil, který byl ze 70% z plastické hmoty vyrobené z konopí a poháněl jej energií získanou z konopné biomasy. Další možností je výroba celofánu nebo materiálu podobného polystyrenu. V přírodě se snadno rozkládají.

LSD, PSYCHEDELIKA

Lysohlávka kubánská, Zdroj: Veronika Telčerová,Topzine.cz

Lysohlávka kubánská, Zdroj: Veronika Telčerová,Topzine.cz

Připomínám, že psychedelika nejsou fyzicky návyková (více o psychedelicích zde). Jsou (byly) používány v psychiatrii. Stanislav Grof, americký psychiatr českého původu a jeden ze zakladatelů transpersonální psychologie, léčil pomocí LSD neurotické pacienty (nepracoval v tomto směru s psychotiky). S pomocí psychoaktivní látky pacient mnohem snáze překonává hranici vědomí a nevědomí a dostává se tak k potlačeným vzpomínkám, emocím…

Švýcarský vědec Albert Hofmann mluví o uvolnění pacienta z vlastního uzavření a fixace. Podle něj LSD odhaluje pacientovy problémy a rozpory a nutí jej uvolnit je z hloubky nevědomí.

Kromě lékařského a psychoterapeutického využití je z výše uvedených vlastností LSD (a psychedelik všeobecně) zřejmý význam pro sebepoznání a sebezdokonalování.

Psychedelikem s léčebnými účinky je i Ibogain, více o něm zde.

Závěrem chci upozornit, že psychedelika nejsou hračky pro ty, jež hledají pouhé rozptýlení. Nepatří do rukou lidem, kteří o dané problematice nemají tolik potřebné znalosti. Terapeutická sezení, jež jsem zmiňovala v souvislosti se Stanislavem Grofem, probíhala vždy za dohledu a spolupráce odborníků. Velmi významnou roli hraje prostředí a rozpoložení jedince, především u psychedelik (ale u marihuany také). Nelze očekávat, že člověk v depresi zažije při změněném stavu vědomí pocity radosti a klidu. Navíc bývá často přítomen strach z neočekávaného působení užívané látky, který je následně touto látkou ještě zesílen (stručně řečeno psychedelika několikanásobně zvýrazňují pocity), což může vést k silné úzkosti a děsivým zážitkům.

Samozřejmě vyvstává otázka, proč nejsou takto prospěšné látky šířeji využívány. Tomuto tématu a otázce celosvětové prohibice se budu věnovat v samostatném článku.

Tvrzení, že drogy jsou špatné nebo dobré, jsou podle mého od základu nesmyslná a scestná. Použiji známou paralelu nože. Nelze stanovit, je-li nůž dobrý nebo zlý. Je to věc, nedisponuje podobnými vlastnostmi. Děti (lidé s nedostatečnými dovednostmi a znalostmi) si jeho prostřednictvím mohou snadno ublížit. Proto také dětem nůž do rukou nedáváme. Ovšem pro dospělého je nenahraditelný. Pokud je nožem někdo zraněn, úmyslně či nešťastnou náhodou, neobviňujeme nůž a nezakazujeme jej celé společnosti, viďte.

Ohodnoťte tento článek:
4
Právě čtete

Droga a její léčivé účinky. Je to ďábel nebo pomocník?