Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Drew Barrymore: Od E.T.ho přes kokain a Playboye až k Charlieho andílkům

Tereza Janíková

Tereza Janíková

14. 9. 2010

!SPECIÁL!V sedmi letech uchvátila celý svět jako malá Gertie ve Spielbergově filmu o jistém mimozemšťanovi. Ve čtrnácti podstoupila protidrogovou léčbu. V sedmnácti, kdy natočila film Poison Ivy, jí filmoví diváci opět začali pomalu, ale jistě tleskat. V devatenácti se vdala, o rok později rozvedla. Ve stejném roce pózovala pro Playboy. Ve dvaceti pěti zazářila v komerčně velice úspěšných Charlieho andílcích. Ve dvaceti šesti se znovu vdala, o rok později znovu rozvedla. Klišé, že život hollywoodských hvězd bývá překotný, Drew Barrymore splňuje do puntíku.

Drew Barrymore je dnes jednou z nejúspěšnějších hereček své generace, Zdroj: distributor filmu

Drew směřovala k herecké kaiéře ještě předtím, než se vůbec narodila. Jejím dědečkem byl velký filmový herec John Barrymore, tetou filmová star Diana Barrymore, prastrýcem a pratetou Ethel a Lionel Barrymoreovi, samozřejmě také herci, a tím výčet příbuzných, kteří zasvětili svůj život stříbrnému plátnu, zdaleka nekončí.

>>> Sledujte speciál k filmu Dál než se zdálo <<<

Není divu, že se malá Drew poprvé postavila (nebo spíš posadila) před kameru už v jedenácti měsících. Kariéra roztomilé blonďaté dívenky strmě stoupala po celé její dětství… Až se, jak všichni dobře víme, prudce zastavila.

Drogy, sex, rock’n’roll?

Spíš drogy, nahota, alkohol. Drew spadla do světa omamných látek už jako malá holka. Kouřit začala v neuvěřitelných devíti letech, alkohol, marihuana a kokain na sebe nenechaly dlouho čekat. Pokud to někoho zajímá obšírněji, nechť si přečte její autobiografickou knížku Little Girl Lost (napsala ji ve čtrnácti), kde své zkušenosti dopodrobna popisuje. Po několika opakovaných léčeních se opět začala objevovat před kamerou, brzy ale přišel další přešlap.

Drew není andílek, leda Charlieho

Drew se objevila nahá v časopise Playboy (nahé fotky ale nefotila poprvé, v sedmnácti letech se svlékla pro magazín Interview). A to se, milé děti, nedělá, zvlášť pokud si vás půlka planety pamatuje jako nevinnou školačku s kudrlinami à la Shirley Temple. Steven Spielberg (mimochodem kmotr Drew) jí dokonce k narozeninám poslal dečku s poznámkou „Zakryj se“. K tomu přiložil kopii výtisku Playboye, ovšem s malou úpravou: Barrymore tu  Spielbergovi trikoví specialisti oblékli.

Návrat na stříbrné výsluní

Navzdory počátečnímu humbuku byla nahotinková epizodka zanedlouho zapomenuta. Na kopec s běloskvoucím nápisem HOLLYWOOD se už brzo Drew nemusela dívat s hořkostí. V roce 1996 se objevila v parodickém hororu Vřískot a záhy se stala múzou Woodyho Allena v jeho snímu Všichni říkají: Miluji tě (1996). Skutečná bomba přišla na přelomu milénia, kdy společně s Cameron Diaz a Lucy Liu bojovala proti zločinu ve službách záhadného Charlieho. Charlieho andílci (2000) vydělali přes dvě stě šedesát dolarů.

V poslední době se objevuje hlavně v romantických komediích. V 50 x a stále poprvé (2004) dokázala, že tento žánr pořád může pobavit, když se netopí ve stereotypech. S Hughem Grantem vytvořila roztomilou dvojici v Hudbu složil, slova napsal (2007). A pak si troufla i na režisérské křeslo.

Obsadila Ellen Page a natočila sportovní komedii Vyfič! o teenagerce, která se rozhodne jít proti proudu a začne jezdit na kolečkových bruslích (ať vám tenhle stručný obsah přijde sebeabsurdnější, je to tak). Setkala se ale spíše s pochvalnými kritikami, a tak se nedá říct, že by její pokus o režii byl propadák. Nyní se vrátila k postu herečky a můžete ji od 16. září vidět v kinech v Dál než se zdálo – opět romantické komedii.

Dnes už nikdo nepochybuje o tom, že přes četné kotrmelce vyrostla dětská hvězdička v dospělou hvězdu, která svůj talent, zděděný hned z několika stran, dokázala znova vyhrabat z popela a vnést do mnoha úspěšných rolí. Dnes má Drew Barrymore svou hvězdu i na hollywoodském chodníku slávy.

„Věřím, že člověk se může stát tím, kým sní, že bude,“ zní jeden z jejích citátů. Jenom doufejme, že tisíce (nejen amerických) matek snících na pohovce před obrazovkou o tom, že v reklamě na kakao bude zářit právě jejich potomek, si uvědomí, kde až ambiciózní dětská herecká kariéra může skončit. Na chodníku slávy nebo chodníku s flaškou v ruce, jeden nikdy neví.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Drew Barrymore: Od E.T.ho přes kokain a Playboye až k Charlieho andílkům